Dünya Hali

Bu Kentlerin Havası Tertemiz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verileri, geçen yılın kükürtdioksit ve partikül parametrelerine göre havası en kirli ve havası en temiz il/ilçelerini sıraladı. Adana’nın Çatalan bölgesi 2011’de..

Bu Kentlerin Havası Tertemiz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verileri, geçen yılın kükürtdioksit ve partikül parametrelerine göre havası en kirli ve havası en temiz il/ilçelerini sıraladı.

Adana’nın Çatalan bölgesi 2011’de hem kükürtdioksit hem de partiküler madde açısından Türkiye’nin hava kalitesi en yüksek 5 noktası arasında yer aldı.

Düzce, Adana (Doğankent), Gümüşhane, İzmir (Alsancak) ve Adana (Çatalan) kükürtdioksit parametresine göre, geçen yıl Türkiye’nin hava kalitesi en yüksek illeri oldu. Eskişehir, Rize, Giresun, Çanakkale ve Adana (Çatalan) geçen yıl Türkiye’nin partikül madde parametreleri açısından havası en temiz illeri olarak belirlendi.

Hakkari, Şırnak, Tekirdağ, Bitlis ve Edirne kükürtdioksit parametrelerine göre Türkiye’nin havası en kirli illeri oldu. Partikül madde parametresi açısından ise Türkiye’nin havası en kirli illeri Batman, Afyon, Osmaniye, Siirt ve Denizli olarak sıralandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanı Ünsal, ”Türkiye’nin pek çok ilinde, kömür kullanımından doğalgaza geçiş nedeniyle kükürtdioksit kirliliği açısından 1990 yıllara göre oldukça büyük bir iyileşme görüldü” dedi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL