Bu Hesapta Bir Açık Var!

Dünya Hali
Ölüm kelimesini bile henüz kavramamışken, onun varlığından bile haberdar olmadığı oyuncaklarla oynarken akranları ve okula gitmek için sütünü içerken bir yaşıtı, o ölüme gidiyor. Gidiyor demek doğru m...
EMOJİLE

Ölüm kelimesini bile henüz kavramamışken, onun varlığından bile haberdar olmadığı oyuncaklarla oynarken akranları ve okula gitmek için sütünü içerken bir yaşıtı, o ölüme gidiyor. Gidiyor demek doğru mu? Değil! Gönderiliyor!..

ceylan önkolO topraklarda doğmanın talihsizliği midir? Ya da düzenin  inşa ettiği adaletsizliğin kurbanı mıdır? Oysa güzel bir adla başlamıştı hayata? Geçecek dereleri, serinleyeceği ağaç gölgeleri vardı ve kardeşliği ormanlardan öğrenecekti…

Sürülere çoban bir Ceylan kız… Kurtlardan korurken kuzuları onu kim koruyacaktı? Bu hesapta bir açık vardı ve o açık Ceylan’ın hayatına mal olacaktı…

Şimdi geçte olsa bu açığı kapatma zamanı. Hem de bir daha açılmamak üzere kapatma zamanı. Bu yurdun tehlikede olan tüm Ceylanlar’ı adına deliksiz bir hesap zamanı.

Peki ne yaptık bu hesap adına? Basın yeterince ilgilendi mi? Ceylan’ın yoktu süslü püslü fotografları, Hani öyle çeşit çeşit koyacak ekrana… O yüzden miydi bu umursamayış? Yoksa sıcak IMF gündemi miydi buna sebep? Biz ihtimal vermiyoruz hiç birine…

Ceylanın ölümüyle ilgili  bilirkişi raporu ise bugün açıklandı. Açıklanmanın ardından soru işaretleri de beraber geldi.

ceylan önkolBilirkişi raporu şu şekilde:

“Olay yerinde yapılan incelemeler neticesinde elde edilen metal parçaları ile Ceylan Önkol’un vücudundan otopsi sonucunda çıkarılan metal parçaları detaylı olarak incelendi.

Bu incemeler neticesinde patlamadan mütevellit parçalanmış, deforme olmuş, üzerlerinde küçük oval çıkıntılar bulunan muhtelif ebatlarda 12 adet metal parçalarının 40 milimetrelik bombaatar mühimmatı iç gövdesinde yer alan ve parça tesiri yaratmak amacıyla kullanılan metal aksama ait olduklarının, başka bir deyişle bu metal parçalarının bir havan topuna ait olmadığı, 40 milimetrelik bomba atar mühimmatına ait olduğu, 40 millimetrelik bomba atar mühimmatlarının emniyetli atışa olanak vermek amacıyla namludan çıktıktan sonra belli bir mesafe sonra kuruldukları ve hassas tapalarının aktif hale geldiğinin, ancak her türlü fabrikasyon mühimmatın atıldıktan sonra düştüğü yerde patlamamasının olası bir durum olduğu, söz konusu 40 mm’lik bombaatar mühimmatının da daha önce atılmış, ancak patlamamış, sert bir cisimle üzerine vurulması neticesinde patladığı, Ceylan Önkol’un olay anında elinde olduğu iddia edilen ve olay yerinde görüntülenen tahra (Bir tür eğri budama bıçağı) üzerinde de patlamanın parça tesirlilerinden meydana geldiği, değerlendirilen deforme izinin mevcut olduğu, havan mühimatının cidar kalınlığının fazla olduğu, bu seseple olay yerine 60 milimetrelik veya 81 milimetrelik bir havan mühimmatının düşmesi halinde mutlak surette çok daha büyük parçalar ile kuyruk kısımlarının olay yerinde tespit edilmiş olması gerektiği, örnek olması açısından söz konusu havan mühimmatlara ait başka bir olayda elde edilen patlama sonrası görüntü fotoğrafları ile karşılaştırma yapıldığı, tüm bu hususlar ışığında Ceylan Önkol’un menşei ve modeli tespit edilemeyen, daha önce araziye atılmış ancak patlamadan kalmış 40 milimetrelik bomba atar mühimattına eldeki tahra ile vurarak patlaması neticesinde hayatını kaybettiği kanaatine varıldığı’ bildirilmiştir.”
 

Ceylan Önkol‘un ölümüyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporu Taraf gazetesini inandıramadı. Gazete "Ceylan kendini öldürmüş diyorlar" başlığı ile okurların karşısına çıktı.

Gazete manşetten verdiği haberin spotunda "Ceylan’ı, bıçakla vurduğu patlamamış bir bombaatar mermisinin öldürdüğü öne sürüldü ama küçük kızın elleri ve ayakları sağlam" ifadelerine yer verdi.

Raporun Adli Tıp raporu ile çeliştiğini iddia eden gazete, olaydaki yanlışları haberde işte böyle dile getiriyor:

BU HEYET BİR ŞEY BİLMİYOR

Ceylan’ın ölümünden 15 gün sonra açıklanan bilirkişi raporu, hem deliller hem de Adlî Tıp raporu ile çelişiyor. Emniyet’te görevli iki patlayıcı uzmanı tarafından hazırlanan raporda Ceylan’ın elindeki tahra ile mühimmata vurması sonucu patlamanın yaşandığı belirtildi.

MÜHİMMATIN NUMARASI YOK

Oysa Ceylan’ın mühimmata vurduğu tahra sapasağlam duruyor, üzerinde sadece birkaç ezik var. Patlayan 40 milimetrelik bombaatar mühimmatı nasıl olmuş da Ceylan’ın ellerine hiçbir zarar vermeden gövdesini parçalamış?
Üstelik bilirkişi raporunda mühimmatın menşei, modeli ve seri numarasının tesbit edilemediği itirafı da var
 

Sanatçılar Ceylan’ın köyüne gidiyor

Bu arada bir grup aydın ve sanatçı, Lice’ye gitme kararı aldı. Aralarında Zeynep Tanbay, İlkay Akkaya ve Lale Mansur’un da bulunduğu aydın ve sanatçılar, yarın 14 yaşındaki Ceylan Önkol’un mezarını ziyaret ederek, ailesine başsağlığı dileklerinde bulunacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme