Bu Hafta Hava Nasıl Olacak?

Dünya Hali
Yurdun büyük bölümünde görülecek yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Bursa, Bilecik, Kütahya ve Eskişehir’in yükseklerinde ka...
EMOJİLE

Yurdun büyük bölümünde görülecek yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Bursa, Bilecik, Kütahya ve Eskişehir’in yükseklerinde karla karışık yağmur, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir.

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, hava sıcaklığında ülke genelinde önemli bir değişiklik olmayacak.

 

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), güney kesimlerde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege Kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

 

-KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI-

 

Rüzgarın; Marmara ile Kuzey Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

 

-BUZLANMA, DON OLAYI VE ÇIĞ UYARISI-

 

Trakya ile yurdun doğu bölgelerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) ayrıca, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

 

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

 

İSTANBUL: Çok bulutlu, Anadolu Yakası ile öğle saatlerinde il geneli hafif yağmurlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (Poyraz) kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.(5)

 

ANKARA: Çok bulutlu, sabah saatlerinde güney ilçeleri (Şereflikoçhisar, Bala, Gölbaşı, Polatlı, Haymana), öğle saatlerinden sonra il geneli yağmurlu.(10)

 

İZMİR: Parçalı bulutlu.(13)

 

ANTALYA: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı.(16)

 

SAMSUN: Çok bulutlu ve yağmurlu.(9)

 

ERZURUM: Çok bulutlu, öğle saatlerinde kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.(2)

 

DİYARBAKIR: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı.(12)

 

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

 

MARMARA: Çok bulutlu, bölgenin doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur, Bilecik ile Bursa’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Muğla çevreleri, akşam saatlerine kadar İç Ege (Afyonkarahisar, Denizli, Uşak, Kütahya) yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, Kütahya’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

 

AKDENİZ: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar iç kesimleri yağmur, kıyıları sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

 

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, güney ve batısı ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur, Sivas ve Yozgat ile Eskişehir’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu ve yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçecek.

 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Samsun ve Ordu çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur, Gümüşhane ve Bayburt ile Tokat, Çorum ve Amasya’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde Çorum, Merzifon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

 

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, güney ve doğusu ile zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, kuzey ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

 

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme