Bu Evlerin Kapısı Çatıda

Dünya Hali
Kapadokya‘nın ilk yerleşimi olduğu belirtilen Aşıklı Höyük‘ün 12 kerpiç evle küçük bir modeli oluşturulurken, söz konusu evlere 10 bin yıl öncesinde olduğu gibi çatıdan giriliyor. Aşıklı H...
EMOJİLE

Kapadokya‘nın ilk yerleşimi olduğu belirtilen Aşıklı Höyük‘ün 12 kerpiç evle küçük bir modeli oluşturulurken, söz konusu evlere 10 bin yıl öncesinde olduğu gibi çatıdan giriliyor.

Aşıklı Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran, Aşıklı Höyük‘ün insanlık tarihinin dönüşüm noktalarından birinde yer aldığını, 10 bin yıllık tarihiyle Orta Anadolu’nun bilinen ilk yerleşimi olduğunu söyledi.

Aşıklı Höyük kazısının 20 yıl önce başladığını ifade eden Özbaşaran, höyüğü koruma altına almak, yayın ve sergileme amaçlı kazı çalışmalarına belli bir süre ara verildiğini kaydetti.
Kazı alanında, sergileme çalışması için 2008 yılında inşasına başlanan yapıların bu yıl tamamlandığını belirten Özbaşaran, ”Yapılar Aşıklı Höyük’te arkeolojik çalışmalarla açığa çıkardığımız yerleşmenin bir bölümünün plan, boyut ve yön açısından orijinaline sadık kalınmış birebir kopyasıdır” dedi.

10 bin yıllık köy yeniden hayat buldu

2008 ve 2009 yılında yaptıkları 12 kerpiç evle 10 bin yıllık köyün küçük bir modelini oluşturduklarını anlatan Özbaşaran, şunları kaydetti:

”10 bin yıllık Aşıklı deneysel evlerine damda bırakılan bir delikten ahşap merdivenler yardımıyla giriliyor. İki odalı evlerde, odalar arasında geçitler, ev içlerinde ocaklar, otlar, öğütme taşları, hasırlar ve sepetler bulunuyor. Hepsi Aşıklı Höyük kazılarında bulunmuş orijinallerinin kopyalarıdır. Bir evde ise Aşıklı topluluğunun ölü gömme geleneklerini yansıtmak amacıyla taban sıvası altına açılan bir çukura iskelet yerleştirdik. Evlerden bir tanesini ise ziyaretçilerin kazılarda ortaya çıkarılanları ve kazı tarihçesini fotoğraflarla izleyebilecekleri şekilde düzenledik.”

Kazı çalışmaları sürerken, höyüğe gelen turistlerin sayısının her yıl arttığını vurgulayan Özbaşaran, ”Bu canlandırma Aşıklı Höyük’e gelen turistlere insanlık tarihinin uzak geçmişinden bir kesit sunarken, arkeologlara da deneysel arkeoloji bağlamında önemli katkılar sağlıyor” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme