Dünya Hali

Bu da 5 Ayaklı Kuzu!

 Merkeze bağlı Abalı köyü Saraycık Mahallesi’nde yaşayan Ünver Yılmaz’a (43) ait koyun, 5 ayaklı kuzu doğurdu. Sevimli kuzu beşinci ayağı ile dikkat çekerken, kuzunun sahibi Yılmaz, 120 koyunu olduğunu ve..

Bu da 5 Ayaklı Kuzu!

 Merkeze bağlı Abalı köyü Saraycık Mahallesi’nde yaşayan Ünver Yılmaz’a (43) ait koyun, 5 ayaklı kuzu doğurdu.

Sevimli kuzu beşinci ayağı ile dikkat çekerken, kuzunun sahibi Yılmaz, 120 koyunu olduğunu ve ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını söyledi.

Samsun-Sinop Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Sinop İl Temsilcisi Doğan Özdemir ise, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanlarda da doğum anomalilerine rastlanabileceğini ifade ederek, ”Kuzunun 5 ayaklı doğması, insanlarda olduğu gibi kan yakınlığı dediğimiz, insanlardaki akraba evliliği dediğimiz bir olayın sonucunda meydana gelmektedir. Kan yakınlığı aynı koçun uzun süre yavrularla birlikte çiftleştirilmesinden ortaya çıkar. Bu sadece ayak fazlalığı olarak değil bazen iki başlı bazen birden fazla ayaklı yada diğer anormaller şeklinde görülebilir” dedi.

Bunu önlemenin tek yolunun koyunculukta özellikle koçun her sene başka bir kandan başka bir sürüden alınarak kullanılması olduğunu ifade eden Özdemir, ”Yoksa bu tür sakat doğumlar ve ölümler, hastalıklar, verim düşüklükleri sürüde devamlı kalır” diye konuştu.

AA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL