Bu 8 ilde evi olanlar dikkat!

Dünya Hali
Bakır, sokak sağlamlaştırması projesi kapsamında tarihi evlerin dış cephelerinin Bakanlıkça restore edilirken, içinde oturanların bulunduğu konutların sahiplerine ise bakım ücreti verildiğini dile get...
EMOJİLE

Bakır, sokak sağlamlaştırması projesi kapsamında tarihi evlerin dış cephelerinin Bakanlıkça restore edilirken, içinde oturanların bulunduğu konutların sahiplerine ise bakım ücreti verildiğini dile getirdi. Bakır, yıl içerisinde 8 ilde 50’ye yakın tarihi konutun bakımı için hak sahiplerine 35 ila 40 bin lira arasında para verildiğine işaret etti.

Tarihi evlerin yok olmaması, gelecek nesillere aktarılması için restorasyon amaçlı olarak tarihi konutların sahiplerine para ödemesi yaptıklarına vurgu yapan Bakır,"Tarihi niteliği bulunan ve Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alınan tarihi evlerimizin sayısı pek fazla değil. Tarihi evlerin içerisinde oturan hak sahiplerinin, bu tarihi taşınmaz eserleri daha iyi koruyabilmeleri ve evlerde meydana gelen hasarların onarımı için 35 bin ila 40 bin lira arasında ödeme yaptık. Bu rakam yıllara göre değişiklik gösterebiliyor. Tarihi evlerin yaşatılabilmesi ve kültür turizmine kazandırılması için Bakanlık olarak bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz." diye konuştu.

Bakır, bölge illerindeki tarihi eserlerin çoğunun restorasyon çalışmasının geçen ay itibariyle tamamlandığını da hatırlatarak,"Restorasyon çalışmalarımız belli bir plan ve program dahilinde gerçekleşiyor. 2012 yılı restorasyon çalışmalarımızı planlanan tarih ve çerçevede tamamladık. 2013 yılında yapacağımız restorasyon ve proje ihaleleri ile yadigarların korunması ve yaşatılmasına gayret göstereceğiz." diye konuştu.

cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme