Böyle arkadaşlardan uzak durun!

Dünya Hali
Klinik psikolog Albert J. Bernstein‘ın yaptığı çalışmaya göre çevresindeki mutsuz insanların varlığına rağmen daha karizmatik, daha yetenekli gözüken insanlar aslında birer duygu emici vampir. Ç...
EMOJİLE

Klinik psikolog Albert J. Bernstein‘ın yaptığı çalışmaya göre çevresindeki mutsuz insanların varlığına rağmen daha karizmatik, daha yetenekli gözüken insanlar aslında birer duygu emici vampir.

Çünkü bu görüntülerini oluşturmak için ihtiyaçları olan enerjiyi çevresindekilerin mutsuzluğundan karşılıyorlar.

Çalışmasında duygu vampirlerini inceleyen Bernstein, onlardan korunmak için izlenmesi gereken yolları anlattı.

KONTROL DELİLERİ

Bu tip insanlar rahatsız edici şekilde titiz giyimli ve düzen delisidirler. Karar verirken basittirler, olumlu ve olumsuz yönlerini gördükleri konularda gri renklere izin vermezler ve bir kez karar aldıklarında, hatalı olduklarını bilseler de, kararlarından geri dönmezler.

Faydaları?

Bu tarz insanlar söz verdiklerinde yerine getirirler ve detaycılıklarıyla sizi boşa para harcayacağınız aktivitelerden uzak tutarlar.

Zararları?

Onlara karşı işlediğiniz bir hata size beklemediğiniz bir tepki olarak dönebilir. Mükemmeliyetçi oldukları için ufak hatalara tahammülleri çok azdır. Bu ufak eksiklikler için sizi kırmaktan ve yıpratmaktan çekinmezler.

Nasıl korunursunuz?

Bütün zararlarından sakınmak için onların kafa yapılarını kabul etmeniz lazım. Ne de olsa yapmak istedikleri şeyi yapacaklar.

Bırakın kafasındaki siyah ve beyazı birbirinden ayırsın. Ama sizi üzdüğünde ona nedenleriyle anlatırsanız bundan ders alacaklardır. Burada anahtar cümle. ‘’serbest bırak ve iletişim kur’’.

PARANOYAKLAR

Nasıl tanırsınız?

Alınganlıkları en belirgin özellikleridir. Elbisesini beğendiğinizi söylediğinizde kesin ayakkabılarına bir kusur bulmuşsunuzdur. O kadar hazırlıklı olduklarını düşünürler ki asla başlarına kötü bir şey gelmez (!)

Faydaları?

Her şeyden şüphe ettikleri için etraflarında çok fazla insan olmaz. Bu sebeple eğer onların çevresindeyseniz, muhtemelen bir sürü elemeden geçmiş seçkin bir arkadaş grubuyla (!) takılıyorsunuzdur.

Zararları?

Affetme ve unutma konusunda yeteneksiz olan bu tip vampirler, üzerinizde izleniyormuşsunuz hissi oluşturur.

Onlarla ilgisi olmasa dahi hayatınıza dair şüpheleriyle sizi de umutsuzluğa ve kuşkuya sürüklerler.

Nasıl korunursunuz?

Onların paranoyalarına kapılmayın ve özel hayatınızla ilgili paylaşımlarınızda daha az ayrıntıya yer verin.

BENCİLLER

Nasıl tanırsınız?

Kendi hayatlarında başarılı olduklarını düşünürler, tamam bunda bir sorun yok, ve sizin de buna katılmanızı ve bunu onaylamanızı beklerler.

Sürekli meşguliyetlerinden ve yaptıklarından bahsetmek, onların en büyük özelliğidir.

Faydaları?

Karizmatik ve çekici oluşları, onlara yakın olmak istemeniz için birer küçük sebep.

Kolay etkilenmedikleri için size yönelttikleri iltifatlarda ciddi ve dürüst olurlar ve size bunu hissettirirler.

Zararları?

Hayatınızla ilgili hiçbir şeyle ilgilenmezler. Onlara bir şey anlatmanın tek yolu, konunun sonunda onun hayatından bir örnek vermek ya da bir ortak noktaya bağlamak olacaktır.

Nasıl korunursunuz?

Sizden bir şey talep ettikleri anda hemen pazarlığa başlayın çünkü eğer bunu yapmazsanız her şeyinizi istemekten çekinmeyeceklerdir.

Ya kaybet-kazan ya da hiçbir şey verme!

ntvmsnbc