Boşanmaların Dörtte Biri SMS ile Gerçekleşti

Dünya Hali
Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de geçen yıl Müslümanlar arasında kaydedilen 555 boşanmadan 150’sinin cep telefonundan gönderilen kısa mesaj (SMS) ile gerçekleştiğ...
EMOJİLE

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de geçen yıl Müslümanlar arasında kaydedilen 555 boşanmadan 150’sinin cep telefonundan gönderilen kısa mesaj (SMS) ile gerçekleştiği bildirildi.

Arapça basılan Emarat El Yevm’in Dubai aile danışma konseyi istatistiklerine dayanarak verdiği haberde, Dubai mahkemeleri şahsi konular bölümü başkanı Muhammed Abdül Rahman, e-boşanmaların kanuni olduğunu fakat mahkemede ispatlanması gerektiğini söyledi.

Abdül Rahman, kadının boşanmaya dair mesajı aldıktan sonra boşanma davası açtığını ve mahkemenin de kocaya sorarak durumu teyit ettiğini belirtti. İslami kanunlara göre erkeğin üç defa ‘boş ol’ diyerek eşini boşayabileceği fakat kadın için böyle bir durumun söz konusu olmadığı hatırlatıldı.

Gazete ayrıca Dubai merkezli avukat Raşid Tahluk’un görüşlerine de yer verdi. Tahluk, evliliklerin İslami bir akit ve yetkili kişi vasıtasıyla gerçekleştirildiğini ve buna göre boşanmanın da aynı şekilde olması gerektiğini söyledi.

Avukat, e-posta ya da SMS ile boşanmaların şüpheli olduğunu ve geçerli sayılmayacağına inandığını ifade etti. Tahluk, mesajı gönderen kişinin her zaman kadının kocası olmayabileceğini ve e-postalara başkaları tarafından da girilebileceğini sözlerine ekledi.

CİHAN

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi