Dünya Hali

Borsa, Komutanların Emekliliğini Takmadı

Cuma günü akşam saatlerinde açıklanan karara rağmen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi güne alıcılı girdi. Endeks ilk seansı da 300,11 puan artışla 62 bin 595 puandan tamamladı…

Borsa, Komutanların Emekliliğini Takmadı

Cuma günü akşam saatlerinde açıklanan karara rağmen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi güne alıcılı girdi. Endeks ilk seansı da 300,11 puan artışla 62 bin 595 puandan tamamladı.

Artı değerleri olumlu bulan piyasa uzmanları, komuta kademesinin İnternet Andıcı iddianamesine ve yakalama kararlarına tepkilerinin önemsenmediğine kanaat getiriyor.

İnfo Yatırım’dan Selim Işıklar, “Sorunun aşılacağı umudu, komutanların aldığı kararın normal görülüşü endeksin alıcılı eğilimine önemli katkıda sundu. Komutanların bu tavrı daha evvel yani seneler evvel olsa kuşku yok, borsa büyük yara alırdı.” ifadelerini kullanıyor.

Gelinen aşamada piyasaların dışa odaklı bir görünüm ortaya koyduğunu dile getiren Işıklar, oyuncuların ağırlıklı olarak Amerika ile Avrupa ülkelerini mercek altına aldığını vurguluyor. Amerika’da ekonomide varılan mutabakattan dolayı endeksin günün önemli bir bölümünde artı değerde olduğunu kaydeden Işıklar, doların da 1, 66 TL’ye kadar gerilediğini belirtiyor.

Işıklar İMKB’nin günü 369,07 puanlık kayıpla 61926,61 puandan kapatmasını doğal görüyor. Satıcılı eğilimi İspanya ve İtalya ekonomisinin dalgalı görünümüne bağlıyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de Selim Işıklar gibi komuta kademesinin kararının İMKB’de hissedilmediği görüşünde.

Yıldırımtürk, “Cuma günü görülen olay piyasaları etkilemedi. Çünkü emekli olanların yerine hemen bir başkası atanabildi. Bir boşluk oluşturulmadı. Öte yandan olanlar normal görülüp algılandı. Sabah saatlerinde yansımalar oluşmadı.” diyor.

Yıldırımtürk, akşam saatlerinde İMKB’de gözlenen gerilemenin ise Amerika ve kimi Avrupa ülkelerine dair kaygılardan oluştuğunu savunuyor.

CİHAN

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL