Bilgisayar, dersleri nasıl etkiliyor?

Dünya Hali
Araştırmayı gerçekleştiren isimler arasında yer alan Robert Fairlie "Evinde bilgisayar olmayan bir öğrencinin başarı durumu, bilgisayar aldıktan sonra herhangi bir değişime uğramıyor" diyor....
EMOJİLE

Araştırmayı gerçekleştiren isimler arasında yer alan Robert Fairlie "Evinde bilgisayar olmayan bir öğrencinin başarı durumu, bilgisayar aldıktan sonra herhangi bir değişime uğramıyor" diyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre; Fairlie ve Jonathan Robinson 1000 ortaöğrenim ve lise öğrencisi ile iki yıl süren bir çalışma gerçekleştirdi.

Araştırmadan önce altıncı ve onuncu sınıf arası sınıflarda öğrenim gören bu çocukların hiçbirinin evinde bilgisayar bulunmuyordu. Bu öğrencilerin yarısına okul açıldıktan kısa bir sure sonra, sonbahar boyunca kullanmaları için bedava bilgisayar verildi. Diğer yarısı ise bilgisayarı okulun kapanmasının ardından aldılar. İki grubun başarısında da ne bir artış, ne de azalış gözlemlenmedi.

"Öğrencilerin notlarına ve katılımlarına baktık" diyen Fairlie bilgisayarın hiç bir etkisini göremediklerini ifade etti. Uzun suredir tartışılan bu konu hakkında daha önce de birçok araştırma yapıldı. Aralarında "Bilgisayar okul başarısını olumlu etkiliyor" diyen de var, "Bilgisayar okul başarısını olumsuz etkiliyor" sonucuna ulaşan da…

Küçüklerin başarısını etkilemiyor

Daha önce üniversite öğrencileri ile gerçekleştirdiği bir testte bilgisayarın çok az da olsa pozitif katkı sağladığı bulgusuna ulaştığını dile getiren Fairlie "Ancak son araştırmaya baktığımızda bilgisayar daha küçük sınıflara giden çocuklar için bir fark yaratmadı" dedi. Bilgisayarlar alan çocukların aleti en çok ödev yapmak, oyun oynamak ve Facebook için kullandığı da araştırma bulguları arasında yer aldı.

Araştırmada kullanılan 15 okulun tamamı Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Okulun öğrencileri ise eyelet ortalamasına göre daha az gelirli ve azınlıkların çocuklarından oluşuyor. Çocuklara bilgisayar verilirken nasıl kullanılacağı konusunda herhangi bir şey öğretilmediği de belirtiliyor.

Fairlie "Bilgisayar verirken ne gözle görünür olumlu ne de olumsuz beklentileriniz olmasın" diye konuşuyor ve ekliyor: "Bu bilgisayar bir işe yaramıyor anlamına gelmez. Ama notları yükseltmek büyük bir etki anlamına gelir. Hala kullanımı yararlı olabilir. Ancak notlara yansıyacak ölçüde, ölçülebilir büyük bir etki gözlemlemedik" diyor. Bu arada erkeklerin okulda kızlardan daha az başarılı olduğuna dikkat çeken Fairlie "Kızlar ile erkeklerin bilgisayar kullanma alışkanlıkları farklılık gösteriyor" diyor.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme