‘Belde kalsın’ diye nüfuslarını aldıranlara ceza

Dünya Hali
TBMM’de kabul edilen ve geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Büyükşehir Belediye Yasası gereği, Yalvaç’ta 12 belde belediyesi kapatılarak, bu yerleşim yer...
EMOJİLE

TBMM’de kabul edilen ve geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Büyükşehir Belediye Yasası gereği, Yalvaç’ta 12 belde belediyesi kapatılarak, bu yerleşim yerleri köy statüsüne alındı. Bu beldelerde yaşayan vatandaşların belde belediyelerinin kapatılmaması amacıyla yaptığı girişim başlarına dert açtı.

Nüfusu 2 binin altında kalan beldelerin köy tüzel kişiliğine dönüştürülmesiyle ilgili düzenlemeler devam ederken, son nüfus bilgilerinin baz alınabileceği yönündeki haberler üzerine Eylül, Ekim aylarında nüfus müdürlüklerine koşan vatandaşlar adres değişikliği yaparak, ikametgahlarını doğdukları ve belediyelerinin kapatılmasını istemedikleri beldelere aldırdı. Bunlardan biri de Yalvaç İlçe Merkezi’ne 16 kilometre mesafedeki Tokmacık Beldesi oldu.

BELDE KOLLARKEN DEVLETTEN CEZA YEDİLER

Kimliği açıklanmayan bir kişi, Tokmacık Beldesi’ne ikametgahını aldıran bazı kişilerin beldede oturmadıkları halde yanlış beyanda bulunarak suç işlediklerini belirten bir şikayet dilekçesi gönderdi. Şikayet üzerine harekete geçen Yalvaç Nüfus Müdürlüğü, Tokmacık Beldesi’nde oturuyormuş gibi adres gösteren, ancak burada yaşamayan 55 kişi bulunduğunu tespit ederek haklarında cezai işlem başlattı.

KANUNDA SUÇ

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre yanlış veya yalan adres beyanında bulunanlara 710 lira idari para ve 6 aydan 4 yıla kadar da hapis cezası uygulanıyor. Kanun gereği şikayete söz konusu olan vatandaşların ödeyeceği idari para cezalarının adreslerine gönderilmeye başlandığı bildirildi.

SADECE BİZ Mİ VARIZ?

Tokmacık Belediye Başkanı CHP’li Mevlüt Yürekli, beldelerinde yaşayan 55 kişiye cezai yaptırım uygulanmasını doğru bulmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Ülke genelinde bizim gibi nüfusu düştüğü için köye dönüştürülen 550 dolayında belediye var ve bu belediyelerin neredeyse tamamına yakını son bir ümit sayılarını 2 bine tamamlamak için aynı yöntemi uyguladı. Beldemizin nüfusu 1300 kişi. 700 kişi daha kaydedilseydi statüsünü koruyacaktı. 59 kişi adres kaydı yaptı. Ancak birileri bizi şikayet etti. Bunu yapan sadece biz değiliz. Gel gör ki burada cezaya maruz kalan bir biz varız. Vatandaş yiyecek ekmeği zor bulurken şimdi 710’ar lirayı nereden bulup ödeyecek? Konuyu gerekli mercilere taşıyıp çözmeye çalışacağız."

ŞİKAYET OLDUĞU İÇİN İŞLEM YAPILMIŞ

Adres kaydını Tokmacık Beldesi’ne naklettiren, ancak burada oturmadıkları tespit edilen 55 kişiye para cezası verildiği resmi makamlarca da doğrulandı. Bu işlemin bir şikayet üzerine yapıldığı ifade edildi. Aynı şeyin şikayet olması halinde diğer beldelerde de uygulanmak zorunda olduğu hatırlatıldı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme