Dünya Hali

Bebeklere de Dizüstü Geliyor

Bilgisayarda animasyonlu led ekran, 9 renkli tuş ve fare bulunuyor. Minikler bir yandan çıkan sesler ve melodilerle eğlenirken, bir yandan da alfabeyi, sayıları, şekilleri, renkleri, zıt anlamları, nesneleri ve İngilizce..

Bebeklere de Dizüstü Geliyor

Bilgisayarda animasyonlu led ekran, 9 renkli tuş ve fare bulunuyor. Minikler bir yandan çıkan sesler ve melodilerle eğlenirken, bir yandan da alfabeyi, sayıları, şekilleri, renkleri, zıt anlamları, nesneleri ve İngilizce kelimeleri öğreniyor. Fiyatı ise 65-75 TL.

HTC’den yeni seri

HTC, dikkat çeken tasarımı, muhteşem kamerası ve gerçek ses deneyimi ile en yüksek kalitede mobil deneyim sunan yeni ‘One Serisi’ni Barselona’da tanıttı. Android 4.0 (ICS) ile ‘Sense 4í, ‘One’ serisinde bir araya getirildi.

Hızlı görüntü yakalama

Yeni seri, ‘ImageSense’ sayesinde geleneksel dijital kameralar ile lens, sensör, yazılımlarında, yeni geliştirdiği entegre ‘ImageChip’ ile rekabet ediyor. Görüntünün en hızlı şekilde yakalanması ve en kötü koşullarda bile en iyi görüntü kalitesinin elde edilebilmesi için gerçekleştirilen bu yenilikleriyle birlikte, yan yana duran fotoğraf ve video çekme tuşlarına, hızlı görüntü alma ve videolara hızlı erişimi sağlayan, en kolay ara yüze sahip.

FACEBOOK’ta nemrutluk dönemi

ABD’de yapılan bir araştırmada, kullanıcıların Facebook üstünde zaman geçtikçe daha az dost canlısı olduğunu ortaya koydu. Pew Internet&American Life Project tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre kullanıcılar arkadaş listelerini daraltıyor, mahremiyetine daha çok önem veriyor, daha çok şeyi daha az insanla paylaşıyor, beğenmediği kişi ve yorumları hiç düşünmeden silebiliyor.

Yüzde 75’e çıktı

2 sene öncesiyle kıyaslandığında kullanıcıların Facebook üstünde daha az dost canlısı olduğu göze çarpıyor. 2011 yılında istemediği yorumları silenlerin sayısı yüzde 44’e çıkarken, bu 2009’da yüzde 36 idi. İstenmeyen kişileri silenlerin oranı ise 2009’da yüzde 56’dan 2011’de yüzde 75’e çıktı. Kadınlar erkeklere göre güvenliklerine daha çok önem veriyor: Kadınların yüzde 67’si profillerini tanımadığı kişilerden gizlerken erkeklerde bu oran yüzde 48’e düşüyor. Erkeklerin yüzde 15’i yazdıklarına sonradan pişman olurken kadınlarda bu oran yüzde 8’e düşüyor.

TV ve dizüstü telefonda buluştu

Sony’nin Xperia telefonlarının yeni ‘NXT’ serisi, özellikleriyle dikkat çekiyor. Android deneyimini zenginleştiren yeni arayüz, uygulamaları ve içerikleri berrak bir görüntüleriyle ile sunuyor. Yeni ‘UI’ tasarımı kullanıcılara en sevdikleri uygulamalara doğrudan kilit ekranı üzerinden erişim imkanı tanıyor.

Tek tuşla büyük iş

Modellerin gücünün arkasında ‘Mobile Bravia Engine’ teknolojisi yer alıyor. Mükemmel netlikte görüntü sağlayan ‘RealityDisplay’ ve tek bir tuşa basılarak kamerayı uyku durumundan fotoğraf çekme durumuna bir saniyenin biraz üzerinde bir sürede geçmesini sağlayan hızlı çekim özellikleri Xperia P ve Xperia U’yu benzersiz kılıyor. Cihazlarda 1 GHz’lik çift çekirdekli güçlü bir işlemci de var.

İçerikte gezinebiliyor

Ekranın parlaklığını çevreye göre otomatik olarak ayarlayan ‘Akıllı Güç Yönetimi’ özelliği pil ömrünü de korumaya yardımcı oluyor. Özel olarak Xperia P için geliştirilen yeni ‘SmartDock’, çeşitli ekranlara kolay bir şekilde bağlanabilme olanağı sunuyor. Bravia TV’lere bağlanabilen telefonla kullanıcılar, uzaktan kumandayı kullanarak akıllı telefonlarının medya içeriği arasında gezebiliyor MOBiL

İNTERNET TRAFİĞİ HIZLANACAK

Önümüzdeki 5 yıl içinde mobil cihazların sayısının dünya nüfusunu geçmesi ve böylece küresel mobil internet veri trafiğinin 18 katına çıkması bekleniyor. Cisco Görsel Ağ Endeksi’nin Küresel Mobil Veri Trafiği Öngörü Raporu’na göre 2011 yılında toplam mobil veri trafiğinin yüzde 45’i veya ayda 269 petabayt olan mobil bulut trafiği, 2016’da yüzde 71’e veya ayda 7,6 eksabayta ulaşacak. Böylece önümüzdeki beş yıl içerisinde dünya çapında mobil veri trafiği 18 katına çıkarak, 2016 yılında ayda 10,8 eksabayta veya yılda 130 eksabayta ulaşacak.

Tabletin kolayı

Exper, yeni Android işletim sistemli üyesi ‘P10MAN’’ı piyasaya sundu. Yuvarlatılmış parlak kasasıyla yeni tablet, 242x189x11,5 mm boyutlarıyla dikkat çekiyor.

Yüksek tepki süresi

 9.7 inç büyüklüğünde kapasitif ‘WXGA LED’ dokunmatik ekrana yer verilen tablet, IPS teknolojisi sayesinde yüksek tepki süresiyle gerçeğe yakın pürüzsüz görüntü, yüksek görüş ve renk kalitesiyle kullanıcısına görsel şölen sunuyor. Kullanıcılar ayrıca bu teknoloji sayesinde 179 dereceye kadar ürünü dikey ya da yatay görüntü kaybı yaşamaksızın rahatlıkla kullanabiliyor.

Dahili 3G desteği

NVIDIA Tegra 250 işlemcisi ve geliştirilmiş çoklu görev yöneticisiyle çok daha hızlı çalışma yeteneğine sahip olan tablet, 512 MB DDR2 RAM ve dahili 32 GB eMMC hafızasıyla kullanıcısının hareket alanını ikiye katlıyor. Son dönemin olmazsa olmazları arasında yer alan G-Sensör, ışık sensörü, accelerometer, dijital kumpas gibi özellikleri de üzerinde barındıran tablet, dahili 3G bağlantı desteğiyle de maksimum mobilite vadediyor.

Apple otomatik postayı durdurdu

Apple ile Motorola’nın Almanya’da devam eden davalarında sona doğru yaklaşılıyor. Buna göre telefonlara otomatik olarak gelen elektronik postaları ifade eden ‘PUSH’ sistemi iPhone ve iPad’lerde ‘şimdilik’ kaydıyla durduruldu. Mahkemenin kararına göre PUSH sistemi yakın zamanda açılacak veya bir daha hiç açılmamak üzere kapatılacak.
 

Bugün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL