Dünya Hali

Baz İstasyonlarına Devlet Kolaylığı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, baz istasyonlarına yönelik 81 ilin valiliğine bir genelge göndererek, baz istasyonlarının kurulması ve işletilmesi konusunda valiliklerden her türlü kolaylığı sağlamasını istedi. AA muhabirinin..

Baz İstasyonlarına Devlet Kolaylığı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, baz istasyonlarına yönelik 81 ilin valiliğine bir genelge göndererek, baz istasyonlarının kurulması ve işletilmesi konusunda valiliklerden her türlü kolaylığı sağlamasını istedi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bakan Yıldırım, 81 ilin valisinden kamu hizmeti niteliğinde olan mobil iletişimin sürdürülebilir olması için baz istasyonlarına müdahale edilmemesini talep etti. 81 Valiliğe gönderilen genelgede, mobil haberleşmenin tüm kesimlere ulaşabilmesi için kurulum ve işletilmesi konusunda sorun çıkarılmaması vurgulandı.

Genelgede, elektronik haberleşmenin, toplumun tamamı tarafından yararlanılan ve vazgeçilmez ihtiyaç haline dönüştüğünü belirten Bakan Yıldırım, baz istasyonlarının kurulması ve işletilmesi konusunda valiliklerden her türlü kolaylığı sağlamalarını istedi.

Baz istasyonlarının yer seçimi dahil olmak üzere kurulumu, işletilmesi ve benzeri konularda yerel yönetimler tarafından çeşitli nedenlerle sık sık müdahalelerde bulunulduğu belirtilen genelgede, baz istasyonlarının gerek kurulum ve gerekse işletme aşamasında faaliyetlerinin enerjileri kesilerek veya sistemleri yıkılarak durdurulduğu, bir kamu hizmeti niteliğinde olan elektronik haberleşme hizmetlerinde önemli aksamalar oluştuğu konusunda Bakanlığa çeşitli bilgiler geldiği kaydedildi.

”Haberleşmenin devamı için önemli”

Baz istasyonlarının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen ”Güvenlik Sertifikası” ile kurulduğuna dikkat çekilen genelgede, elektronik haberleşme alt yapısına ait tesis, baz istasyonları ve geçiş hakkına ilişkin ikincil düzenleme çalışmalarına da başlandığı belirtildi.

Haberleşme alanında kamu hizmeti niteliğindeki yatırımların kesintisiz olarak devam etmesi için baz istasyonlarının tesis edilmesinin önemi vurgulanan genelgede, şu ifadelere yer verildi:

”Kurulan baz istasyonları, ilgili tesislerin korunması ve hizmetin sürdürülebilirliği açısından kurulacak olanlara da BTK’dan gerekli izin ve onayların alınmış olması kaydı ile enerji hatlarının tesisi ve enerji aboneliklerinin yapılması dahil her türlü kolaylığın sağlanması elektronik haberleşme hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi, elektronik haberleşme sektörünün gelişimi ve yatırımların aralıksız devam etmesi açısından büyük önem arz etmektedir.”

Bakanlığın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesine göre mobil telefon hizmetlerinin kapsama alanı ve hizmet kalitesi yükümlülüklerine uyularak kesintisiz bir şekilde sağlanmasının zorunlu olduğuna işaret edilen genelgede, teknolojik gelişmelere bağlı olarak hizmet kalitesinin sürekli arttırılması ve yeni yatırımlar yapılmasının da zaruri olduğu belirtildi.

”Elektronik haberleşme hayati önem taşıyor”

Genelgede, elektronik haberleşmenin, toplumun tamamı tarafından yararlanılan vazgeçilmez bir ihtiyaç haline dönüştüğü vurgulanarak, mobil telefon haberleşmesi dışında, kablosuz internet, kredi kartı cihazları gibi sosyal ve ticari hayatta kullanılan hizmetlerin de elektronik haberleşme yoluyla sağlandığı hatırlatıldı.

Elektronik haberleşme altyapısının, acil aramalar, deprem, sel, kaza gibi pek çok olayda insan yaşamını kurtardığı, hayati öneme sahip olduğu belirtilerek, ayrıca sosyal ve ticaret boyutunun yanı sıra iç güvenlik ve dolayısıyla kamu güvenliği açısından da bu hizmetlerden yararlanıldığı kaydedildi.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL