Başörtülüye Gezmek de Yasak!

Dünya Hali
Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün Çanakkale’ye düzenlediği geziye katılan imam-hatip lisesi öğrencisi Cemile Büşra Pirci, başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirildi. Ayrımcılığa t...
EMOJİLE

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün Çanakkale’ye düzenlediği geziye katılan imam-hatip lisesi öğrencisi Cemile Büşra Pirci, başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirildi. Ayrımcılığa tepki gösteren Cemile “Önceden uyarsalardı gelmezdim. Olay ailemi ve beni çok üzdü” dedi.

Muğla‘dan Çanakkale’ye düzenlenen geziye katılan Fethiye İmam Hatip Lisesi öğrencisi Cemile Büşra Pirci, arkadaşlarıyla güle oynaya bindiği otobüsten başörtülü olduğu gerekçesiyle indirildi. Otobüs hareket ettikten 15 dakika sonra geziye katılamayacağı söylenen Cemile “Olay ailemi ve beni çok üzdü” dedi.

Otobüste işgüzarlık

Milli Eğitim Bakanlığı‘nca yürütülen ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi’ kapsamında Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çanakkale‘ye gezi düzenlendi. Geziye katılan öğrencilerin bulunduğu otobüs Çanakkale’ye hareketinden önce, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde hatıra fotoğrafı çekildi. Otobüsün hareketinden 15 dakika sonra ise Fethiye İmam Hatip Lisesi öğrencisi Cemile Büşra Pirci, başörtülü olduğu gerekçesiyle Muğla kent merkezi çıkışında otobüsten indirildi ve Milli Eğitim Müdürlüğüne ait bir araçla Fethiye’ye gönderildi.

‘Uyarılınca vazgeçti’

Uygulamaya tepki gösteren Pirci, Çanakkale’ye gitmeyi çok istediğini belirterek ‘Bu olay beni ve ailemi çok üzdü. Otobüsün hareketinden 15 dakika sonra kılık ve kıyafetlerimin yönetmeliğe aykırı olduğunu söylediler ve beni otobüsten indirdiler. Otobüsten indikten sonra bir araçla beni Fethiye’ye gönderdiler’ dedi. 

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada olayı doğruladı. Açıklamada projeyi yürüten Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün emirlerine uyulduğu; geziye katılan öğrencilerin MEB kılık kıyafet yönetmeliğinin okul forması hariç diğer hükümlerine uymaları gerektiği hatırlatıldı. Açıklamada başörtülü Cemile‘nin uyarılınca geziye katılmak istemediği ileri sürüldü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme