Başkasının yerine ALES’e giren kişi yakalandı

Dünya Hali
Diyarbakır’da bugün yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)’na başkasının yerine girdiği tespit edilen bir kişi yakalandı. Polis, sahte kimlikli kişiyi sınavın s...
EMOJİLE

Diyarbakır’da bugün yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)’na başkasının yerine girdiği tespit edilen bir kişi yakalandı. Polis, sahte kimlikli kişiyi sınavın sonuna kadar bekledikten sonra gözaltına aldı.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki bir ortaöğretim kurumunda sınava giren bir kişi, sınav görevlilerinin dikkati sayesinde başkasının yerine girdiği ortaya çıktı. Durumundan şüphe edilen kişinin polise bildirilmesinin ardından soruşturma yürüten polis, sınavda kişinin gerçek kimliği ile sınav evrakları üzerinde kimlik bilgilerinin birbirini tutmadığını belirledi. Polis, binanın ÖSYM sorumlusuyla görüşerek, sınavdaki öğrencilerin motivasyonunu bozmamak için sınavın sonunda gerekli işlemi yapacağını belirtti.

 Sınavın sonunda cevap anahtarını görevliye vererek salondan çıkın zanlı polis tarafından gözaltına alındı. Zanlı hakkında tutulan tutanağa ÖSYM bina görevlisi, salon görevlisi ve polis imza attı. Zanlı, hakkında işlem yapılmak üzere Kayapınar Emniyet Müdürlüğü Alişan Polis Merkezi’ne götürüldü.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te düzenlenen sınav sona erdi. Saat 09.30’da başlayan sınav, 180 dakika sürdü. Sınavda adaylara, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulandı. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES’e girmek gerekiyor. Türkiye’deki lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e katılması koşulu bulunuyor. Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılıyor.

cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur