Dünya Hali

Başkan Aydıner, Somalili Aileyi Ağırladı

Somal’de yaşadıkları kötü koşullardan kaçan 10 kişilik müslüman "Adem" ailesi yaşadıklarını Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner’e anlattı. İki yıl önce Suudi Arabistan’dan Somali’ye sınırdışı edilen ve bunun ardından Somali’deki evlerine silahlı..

Başkan Aydıner, Somalili Aileyi Ağırladı

Somal’de yaşadıkları kötü koşullardan kaçan 10 kişilik müslüman "Adem" ailesi yaşadıklarını Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner’e anlattı. İki yıl önce Suudi Arabistan’dan Somali’ye sınırdışı edilen ve bunun ardından Somali’deki evlerine silahlı kişilerce hırsızlık amacıyla saldırılan "Adem" ailesi can güvenlikleri ve açlık sorunları yüzünden çareyi ülke dışına kaçmakta budu.

Haberin Foto Galerisi için Tıklayınız…
 

İTALYA’YA KAÇMAYI HEDEFLEYEN AİLE GÖZLERİNİ İSTANBUL’DA AÇTI
 
Saldırıda iki çocuğunu ve hanımının annesini kaybeden Abdullah Adem çareyi ülkeyi terk etmekte buldu.
 
Evlerine yapılan silahlı saldırıda iki çocuğunu ve hanımının annesini kaybeden Muhammed Abdullah Adem geriye kalan 8 çocuğunu ve hanımını alarak bir gemiyle Somali’den İtalya’ya kaçmak üzere yola çıktı. Tam bir ay süren gemi yolcuğu sonunda İtalya yerine İstanbul’da kaderlerine terk edilen "Adem" ailesine kucak açan Türk yetkililer ailenin gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılamakta gecikmedi.
 
SOMALİ-İSTANBUL-ANKARA-ISPARTA-BAYRAMPAŞA HATTI
 
İstanbul’dan Ankara’ya ve daha sonra Isparta’ya yerleşen Adem ailesinin tüm ihtiyaçları müstakil bir evde Isparta Valiliği tarafından iki yıl boyunca karşılanıyor.
 
Adem ailesinin isteği üzerine Türk yetkililerin yoğun çabası sonucu BM Mülteciler Müdürlüğü ailenin ABD’ye transferinin gerçekleşmesi için tüm işlemleri tamamladı. ABD’ye gitmeden önce Isparta’dan İstanbul’a gelen Adem ailesi burada Bayrampaşa Belediyesi’nin misafiri oldu.
 
SOMALİLİ AİLEYE BAŞKAN AYDINER’ DEN YAKIN İLGİ
 
ABD’ye gitmeden İstanbul’a gelen ve burada Bayrampaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bayrampaşalılardan yakın ilgi gören Adem ailesi Belediye Başkanı Atila Aydıner ile öğlen yemeğinde buluştu.
 
Yaşadıkları sıkıntılı günleri çocukların ağzından dikkatle dinleyen Başkan Aydıner, zor günler geçiren Adem ailesinin her anlamda yanında olacaklarını belirtti. Somali’nin son dönemlerde yaşadıkları sıkıntıları dile getiren Başkan Aydıner: ’’Somali ve civar yerler hepimizin bildiği üzere gıda, sağlık, su ve güvenlik sorunları yaşıyor. Şükürler olsun ki bu konuda duyarlı bir Başbakanımız var. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  gösterdiği önemli duruş sayesinde Kızılay, tüm STK’lar, dernekler ve resmi kurumlar önemli bir yardım topladılar orada ki insanlara. Bayrampaşa Belediyesi olarak da Ramazan’da Sayın Bülent Arınç’ın katılımıyla başlattığımız SMS yardım kampanyası çok hızlı bir şekilde devam  ediyor. Tüm bunların ışığında oradan ülkemize gelmiş olan bu Somalili aile bizim kardeşimizdir. Yetkililerimiz ne gerekiyorsa yapmışlardır. Biz de Bayrampaşa Belediyesi olarak 2 gün kendilerini misafir etmekten mutluluk duyuyoruz. Şunu bilmeliler ki biz her zaman yanlarındayız. Bundan sonra da ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.
 
Yemek boyunca çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Aydıner daha sonra onlara hediye verdi. ABD’ye gitmeden önce 2 gün Bayrampaşa Belediyesi’nin misafiri olacak Adem ailesi, ilçede bulunan deniz akvaryumu ve İstanbul’daki tarihi yerleri dolaşma fırsatı bulacak.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL