Barzani, ABD’den asker istedi

Dünya Hali
Eski Pentagon görevlisi Michael Maloof, Kürt Bölgesi Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, Kürt bölgelerinde Amerikan askerlerini görmekten memnunluk duyacaklarını söylediğini kaydetti. Kürtl...
EMOJİLE

Eski Pentagon görevlisi Michael Maloof, Kürt Bölgesi Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, Kürt bölgelerinde Amerikan askerlerini görmekten memnunluk duyacaklarını söylediğini kaydetti.

Kürtler, ABD askerleri geçen yılın sonunda Irak’tan çekilmeden önce de kendi bölgelerinde ABD’ye üs verebileceklerini belirtmişlerdi.

Maloof’un iddiası, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın tartışmalı bölgelere Amerikan askeri gönderme önerisini Başbakan Maliki’nin geri çevirdiği yolundaki haberin ardından geldi. Biden, ABD Senatosu’nda bulunduğu yıllarda da, Irak için ‘üç bölgeli gevşek bir federatif yapı’ istemesi ve bu yöndeki bir bağlayıcı olmayan karara öncülük etmesiyle biliniyor.     

Washington’daki Kürt kaynaklar, Kürt bölgelerinde ABD askerinin bulunmasının "gerginlikleri önleyici" bir rol oynayacağını saklamıyorlar.

Bu arada, Bağdat ile görüşmeler yapan Kürt heyetinde yer alan Halgurd Hikmet, Peşmerge güçlerinin tartışmalı bölgelerden çekilmesi talebini kabul etmeyeceklerini söyledi. Hikmet, Bağdat’ın, 450 kişiden oluşan "Altın Aslanlar" güvenlik gücü yapılanmasının lağvedilmesini istediğini belirtti. ‘Rudaw’ gazetesine konuşan Hikmet, "Bu talepleri kabul etmeyeceğiz" dedi.

ABD tarafından planlanan ‘Altın Aslanlar’ hem Iraklı hem de Kürt askerlerden oluşuyor. Halgurd Hikmet, Bağdat’ın, Kerkük ve Diyala’yı iki taraf arasında gerginlikleri başlatan "Dicle Güçleri"nin kontrol etmesini  istediğini de ifade etti.

Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, son olarak "Gerekirse kendimizi savunuruz" demişti.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme