Barışa koşul koymak barışı kösteklemektir

Dünya Hali
Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker ile üyeler Sibel Eraslan, Abdurrahman Dilipak, Ayhan Ogan, Zübeyde Teker, Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt ve Mehmet Uçum, kent merkezi...
EMOJİLE

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker ile üyeler Sibel Eraslan, Abdurrahman Dilipak, Ayhan Ogan, Zübeyde Teker, Mahmut Arslan, Abdurrahman Kurt ve Mehmet Uçum, kent merkezindeki bir düğün salonunda düzenlenen "Halk Toplantısı"na katıldı.

Grup üyesi Zübeyde Teker’in moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, öncelikle vatandaşlara söz hakkı verildi.

Başkan Paker, Muş’ta söylenenlerin diğer illerdeki ziyaretlerde dinledikleri kaygılarla örtüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bugüne nasıl geldik? Türkiye kurulduğu yıldan son yıllara kadar siyasi yönetim, askerler ve bürokratlar tarafından yürütüldü. Halkından kopuk bir devlet anlayışıyla son yıllara kadar geldi. Yaşam nedenini iki unsura dayadı. İrtica ve bölücülük. Bu devlet beğenmediği, baskı altında tuttuğu halkın yerine, başka bir insan yaratmaya çalıştı. 2 enstrümanla sürekli baskı yaptı. Bugüne böyle gelindi. 1990’dan bu yana yaşanan acıları dinledik.

Türkiye’de insanlar yapısal olarak değişti. Asker ve bürokratlardan oluşan devlet, geri adım attı. Son yıllarda gücünü kaybetmeye başladı. Türkiye’de yaşayanlar bunu istedi. Bu konuda siyasi iktidar özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Başbakan’a bugüne kadar 22 suikast girişimi oldu. Eski devlet bunu yapabildiğini daha önce de gösterdi. Adnan Menderes’i astı. Özal’ın ölümü şüpheli. Yani bu çok uzun süren bir savaş."

Bölesine siyasi bir risk alan insanların küçümsenmesini doğru bulmadığını anlatan Paker, Öcalan’ın da artık silahların susmasını ve siyasetin konuşulmasını istediğini anımsattı.

Paker, sürecin, yeni bir mücadelenin başlangıcı olduğuna değinerek, demokratikleşmenin de silahları bırakma sürecinin sonunda hemen olmayacağını fakat bu sürecin ardından başlayacağını ifade etti.

Bu, cumhuriyeti baştan kurma sürecidir

Barışa koşul koyulmaması gerektiğine dikkati çeken Paker, "Bunu mücadele ederek yapacağız. Türkiye’de eksik olan insan hakları var. Eski devlet güç kaybetti ama hala var. Mücadele devam ediyor. Barışa koşul koymak barışı kösteklemektir. Öcalan’ın 21 Mart bildirisini tekrar okuyun, Erdoğan’ın siyasi cesaretini de iyi izleyin. Bu süreç cumhuriyeti baştan kurma sürecidir. Sürece hazırlıklı olun. Büyük acılar çektiniz. Bu en az silahlı mücadele kadar zor bir süreçtir" ifadelerini kullandı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme