Dünya Hali

Baraj İşçilerinin Yakınlarından Büyük Tepki

nehir yatağında toprak birikintileri arasında arama çalışmalarına ara verildi. Toprak ve beton setler arasındaki bölümün su tahliye çalışmaları sürüyor. Şiddetli yağmur ve soğuk havaya karşı baraj inşaatı alanında bekleyişlerini sürdüren..

Baraj İşçilerinin Yakınlarından Büyük Tepki

nehir yatağında toprak birikintileri arasında arama çalışmalarına ara verildi. Toprak ve beton setler arasındaki bölümün su tahliye çalışmaları sürüyor.

Şiddetli yağmur ve soğuk havaya karşı baraj inşaatı alanında bekleyişlerini sürdüren kayıp yakınları ise arama çalışmalarına tepki gösterdi.

Hasan Bulut’un eniştesi Yüksel Karanfil, kendisinin de 2,5 yıl burada çalıştığını, 20 Şubat tarihinde işten ayrıldığını belirtti. Karanfil, arama çalışmalarının istenilen boyutta gerçekleşmediğini, yetkililerin kendileriyle yeterince ilgilenmediğini savundu.

Gökdere Köprü Barajının üzerinde bulunan Mengen Barajında tutulan suyun da yarın boşaltılmaya başlanacağını öğrendiklerini anlatan Karanfil, ”Yarın oranın kapakları açıldığında bu kadar yapılan iş de boşa gidecek. Yapacağımız bir şey varsa bizler yapmaya hazırız. Ama, yetkililer yeterince ilgilenmiyorlar” dedi.

Kayıp işçilerden Mehmet Yılmaz’ın kardeşi Cumali Yılmaz da en azından kayıplarının cesetlerini bulunmasını istediklerini söyledi.

Yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini öne süren Yılmaz, ”Rica ediyoruz bir an önce bulunsun. En azından bir mezarı olsun. Yetkili kimse gelmiyor. Sabah buradaki su boşalacak dediler, aynı duruyor. Yarın da değişmeyecek” diye konuştu.

Evli ve bir çocuk babası kayıp işçi Erkan Yiğenoğlu’nun ağabeyi Zafer Yiğenoğlu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istediklerini belirterek, ”Başbakanımızdan yardım istiyoruz, kimse bizimle ilgilenmiyor. Bir tane bakan gelmiyor. Başka bir yerde olsa hemen bakan gidiyor. Sayın Başbakanımız en azından cenazelerini bulmamıza yardımcı olsun. Artık ölüsünü bulduğumuza sevineceğiz” ifadelerini kullandı.

Yiğenoğlu, askerlerle kendilerinin karşı karşıya geldiğini vurgulayarak, ”Bizimle askeri niye karşı karşıya getiriyorlar. Biz acıyla yaşarken, niye bize böyle yaklaşıyorlar. Bir tane yetkili gelip açıklama yapmıyor. Askerler bizi inşa alanına girdirmiyorlar” iddiasında bulundu.

Kayıp yakınlarından bazıları, gözyaşlarına hakim olamadı. Bazı yakınları da nehir yatağına dinamit yerleştirildiğini, dinamit patlamasının ardından olayın gerçekleştiğini iddia etti.

Bu arada baraj inşaatında bekleyen bazı kayıp yakınları, işveren tarafını tuttuğu iddia edilen bir kişiyle tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesiyle bazı yakınlar ile ismi açıklanmayan bu kişi arasında arbede yaşandı.

Kavgayı jandarma ekipleri ayırarak, bu kişiyi bir çadırın içerisine aldı. Jandarma yetkilileri, aileleri sakinleştirmeye çalıştı.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL