Balyoz’da 250 itiraza red!

Dünya Hali
İtirazı değerlendiren bir üst mahkeme İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi ‘kararların yasaya aykırı olmadığını’ belirtti. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce karara bağlanan Balyoz dav...
EMOJİLE

İtirazı değerlendiren bir üst mahkeme İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi ‘kararların yasaya aykırı olmadığını’ belirtti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce karara bağlanan Balyoz davasında, karar ile birlikte hakkında yakalama kararı çıkarılan 59 sanık ile tutukluluk halinin devamına karar verilen emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 250 sanık bir üst mahkemeye itiraz etti.

Sanıkların itiraz dilekçesini değerlediren İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatların yakalama kararlarına itirazını yasal dayanaktan yoksun olduğunu belirtti. Yargılama sırasında ortaya çıkan yeni deliller karşısında mahkemenin yakalama kararı çıkartmasının mümkün olduğunu belirten mahkeme, "Sağlık durumu gerekçesiyle tahliye talebinde bulunan sanıkların sağlık durumlarının tutukevinde kalmaya engel nitelikte olup olmadığı yönündeki değerlendirmenin, buna ilişkin sağlık kurulu raporuyla birlikte yargılamayı sürdüren mahkemesince yapıldığı ve sağlık durumu da dikkate alınarak tutuk halinin devamı yönünde verilen kararın, sağlık durumunun tutuklamaya ya da tutuk halinin devamına engel nedenler arasında olmaması sebebiyle yasaya aykırı olmadığı değerlendirilmiştir." denildi.

Bir kısım sanıkların karar sonrasında kaçmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu hatırlatan mahkeme, tutuklamayı ya da yakalama emri çıkartılması gerektiren şartların geçerliliğini sürdüğünü, ve sanıklar hakkında CMK. 109’uncu maddesinde düzenlenen adli kontrol hükümlerinin uygulamasının yetersiz kalacağını belirtti.

DHA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme