Dünya Hali

“Balyoz Planı” Duruşması 5 Marta Ertelendi

"Balyoz Planı" davasında, Genelkurmay Başkanlığı Gözlemci Heyeti olarak 5-7 Mart 2003’te düzenlenen plan seminerine katılan tanıklar Mehmet Pınar ile Hasan Durak dinlendi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, 2003 yılında..

“Balyoz Planı” Duruşması 5 Marta Ertelendi

"Balyoz Planı" davasında, Genelkurmay Başkanlığı Gözlemci Heyeti olarak 5-7 Mart 2003’te düzenlenen plan seminerine katılan tanıklar Mehmet Pınar ile Hasan Durak dinlendi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığınca düzenlenen plan seminerine ilişkin hazırlanan raporda imzası bulunan Albay Hasan Durak, seminere Genelkurmay Başkanlığı tarafından görevlendirilerek katıldığını, seminerd

e aldığı notları da yazıya döktüğünü söyledi.

Seminerde, "Balyoz, Suga, Oraj" gibi planları duymadığını ifade eden Durak, seminere ilişkin ses kayıtlarını dinlemediğini, seminerde de ses kayıt aleti görmediğini söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan, seminerin deşifre edilen ses kayıtlarından bazı bölümler okuyarak, "Polis bir senaryoda niçin kontrol altına alınmak istendi-" diye sordu.

Durak bunu hatırlamadığını ifade edince savcı Kaplan, "Gözlemcilerin hiçbiri sanıkların kabul ettiği ses kayıtlarını hatırlamıyor" dedi.

Bu sözüne bazı avukatlar tarafından tepki gelince savcı Kaplan, "Serzenişim şu; Bunlar delilli, kabul edilen beyanlardır. Yalancı tanıklık da bir suçtur" diye konuştu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken ise aradan 9 yıl geçtiğini, hatırlamamanın normal olduğunu söyledi.

Savcı Kaplan, bugün duruşmada tanık olarak ifadelerine başvurulan eski genelkurmay başkanları emekli orgeneraller İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt’ın en ince detaya kadar hatırladığını belirterek, "Takdir ettim" dedi. konuştu.

Duruşmada daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Gözlemeci Heyeti Başkanı olarak dava konusu seminere katılan ve sonuç raporunda imzası bulunan Mehmet Pınar tanık olarak dinlenildi.

Pınar, 5-7 Mart 2003’te 1. Ordu Komutanlığında düzenlenen plan seminerinin, katıldığı diğer seminerlerden farkı olmadığını belirterek, seminerin tatbikat programında yer aldığı şekilde yapıldığını söyledi.

Seminere başından sonuna kadar katıldığını ve hazırlanan sonuç raporunu gözlemlerine dayalı olarak onayladığını ifade eden Pınar, "cezaevlerinin kapasitesiyle ilgili seminerde geçen konuşmaları hatırlayıp hatırlamadığının" sorulması üzerine, bunları hatırlamadığını dile getirdi.

Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenilmesinin ardından duruşmayı 5 Mart Pazartesi gününe erteledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL