Balinalar Şehirleşme Kurbanı

Dünya Hali
ABD‘nin doğu sahillerinde yaşayan 300 ile 450 arasındaki Balen (Gerçek) balinası üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarının yayımlandığı kitapta, iklim değişikliği, şehirleşme ve kirlilik gibi i...
EMOJİLE

ABD‘nin doğu sahillerinde yaşayan 300 ile 450 arasındaki Balen (Gerçek) balinası üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarının yayımlandığı kitapta, iklim değişikliği, şehirleşme ve kirlilik gibi insan kaynaklı nedenlerden dolayı balinaların birbirleriyle iletişim kurmalarının yüzyıl öncesine göre yüzde 10 ile yüzde 35 arasında azaldığı belirtildi.

25 yıl süren araştırmaların toplandığı kitapta, balinaların iletişim kaybının ana nedenlerinden birinin artan gemi trafiği olduğu vurgulanırken, gemilerin çıkardığı seslerin balinaların birbirleriyle iletişim kurduğu ses frekanslarını etkilediği ifade edildi.

Balinaların birbirlerini duymalarını sağlayan ses frekanslarını, ABD’nin doğu sahillerindeki şehir gürültüsü ve denizdeki gemi trafiği nedeniyle elde edememeleri, iki insanın bar veya disko gibi gürültülü ortamlarda birbirlerini duyamamasına benzetilirken, bu tür iletişim kayıplarının da balinaların çoğalmasını engelleyici nedenlerden biri olduğu kaydedildi.

Kitabın yazarlarından olan New England Akvaryumu Başkan Yardımcısı Scott Krauss, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ”Doğal ortam kaybı, iklim değişikliği ve şehirleşme gibi nedenler balinaların neslini tehlikeye soktu. Bir şeyler yapılmazsa balinaların en önemli türlerinden biri olan Balenleri kaybedeceğiz” ifadesini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi