Dünya Hali

Balıkçılar “Vira Bismillah” Diyecek

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, Gürpınar’daki Balıkçılar Derneği önünde tekne balıkçılarıyla ağların onarımını yaptıklarını belirtti. Balcı, gelecek haftadan itibaren balık fiyatlarının ucuzlayacağını ifade..

Balıkçılar “Vira Bismillah” Diyecek

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, Gürpınar’daki Balıkçılar Derneği önünde tekne balıkçılarıyla ağların onarımını yaptıklarını belirtti.

Balcı, gelecek haftadan itibaren balık fiyatlarının ucuzlayacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Tüm balıkçılar aylardır 1 Eylül’ü bekliyor. Balıkçılar o günü iple değil balıkçı tabiriyle ‘ağla’ çekiyor. Marmara genelindeki balıkçılar geçtiğimiz yıl gerek denizdeki hava koşulları, gerek balık azlığı nedeniyle verimli bir sezon geçiremedi. Bu yılki sezon açılışı Ramazan Bayramı’na denk geliyor. Bereket, bolluk geleceğine inanıyoruz.”

Bu yıl tüm balıkçıların iki bayramı bir arada yaşayacağını dile getiren Balcı, ”1 Eylül’de hepimiz ‘vira bismillah’ diyerek denize açılacağız. Tekne ve balık ağlarıyla ilgili hazırlıkları yaptık. Bu sene deniz hem tüketicinin hem de balıkçının beklentisini karşılayacak. Herkes bol bol balık yiyebilecek” ifadesini kullandı.

Bursa da Hazır

Bursa’da, hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, 1 Eylül’de ”Vira Bismillah” diyerek denize açılacak.

Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hakkı Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, av yasağının bitmesine sadece bir gün kaldığını söyledi.

Bursa, Balıkesir ve Yalova’daki balıkçıların sezon hazırlıklarını tamamladığını, teknelerinin bakım ve onarımlarını yaptırdığını, ağlarını yenilediğini belirten Yıldırım, ”Yarın gece, yani 1 Eylül’ün ilk dakikalarından itibaren ‘vira Bismillah’ diyerek denize açılacağız. Sabırsızlıkla sezonun açılmasını bekliyoruz” dedi.

Bu yıldan umutlu olduklarını vurgulayan Yıldırım, ağlarına büyük zarar veren ve balıkçılığı olumsuz etkileyen ”kaykay”ın bu yıl da görünmediğini, özellikle hamsi ve palamutta bolluk beklediklerini anlattı.

Yıldırım, sezon öncesi tek sorunlarının artan mazot fiyatları olduğunu dile getirerek, ”Geçen yıl 1,25 ile 1,28 lira arasında olan mazotun litresi, bu yıl 2 lira oldu. Yüksek fiyat maliyetlerimizi oldukça yükseltecek” diye konuştu.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL