Bakan Kılıç ‘vakit varken spor yapın’ çağrısı

Dünya Hali
Erzurum’da gezi ve incelemelerini sürdüren Kılıç, Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ”Obeziteyle Mücadelede Ben de Varım” Projesi kapsamında Yakuti...
EMOJİLE

Erzurum’da gezi ve incelemelerini sürdüren Kılıç, Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ”Obeziteyle Mücadelede Ben de Varım” Projesi kapsamında Yakutiye Spor Salonu’nda çalışmaları inceledi.

Bakan Kılıç, burada yaptığı konuşmada, bu projenin hayalinde olan projelerden biri olduğunu belirterek, kadınların, çocukların spor salonlarını doldurarak,  hayalinin gerçekleştirilmesine katkı sağladığını söyledi.

Kılıç, ”Hepimiz Anadolu çocuğuyuz, hepimiz köylüyüz bu yönüyle bakıldığında. Benim de baba ocağım köyde, ben de Samsun’a gittiğimde anamı gidip köyünde buluyorum, anamın elini köyünde öpüyorum. Dolayısıyla hepimizin sıkıntısı birbiriyle aynı. Spor yapmaktan utanıyoruz. Eşofman giymekten utanıyoruz. Spor ayakkabısıyla sokağa çıkmaktan maalesef utanıyoruz. Oysa ki spor yapmak, hareket etmek hayatın gereği, insan olmanın gereği, inancımızın gereği ecdadımızın da yaptığı bu. Bu işte utanılacak, sıkılacak hiçbir şey yok” diye konuştu.

Evden biraz dışarı çıkılması, hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:

”Sağlıklı yaşamak için buna ihtiyacımız var. Anadolu kadını maalesef belli bir yaşa kadar tarlada çalışır, yorulur, kendini eskitir, belli bir yaştan sonra da hareket etmez. Romatizmayla yaşamaya mahkum olur. Hepimizin derdi bu. Benim anamın da derdi bu. Dolayısıyla bu salonlara gelmekle çok doğru bir iş yapıyorsunuz. Sizler spor yapacaksınız ki sizlerden dünyaya gelen nesiller sporsuz bir hayatın olmadığına inansınlar. Çok önemli adımlar bunlar. Obeziteyle mücadele, Sağlık Bakanlığı’nın da dikkatle yürütmekte olduğu bir program. Çünkü dünyada 10 tane hastalık varsa 9 tanesi aşırı kilolarımızdan kaynaklanıyor, fazla kilolardan. 10 hastalığın 9’unun nedeni fazla kilolarımız. Onun içindir ki yol yakınken, spor yapma imkanımız varken bu sporu yapmamız lazım. Bu salonlara gelmemiz, girmemiz lazım.”

Kadınların spora devam etmesini, sporla iç içe olmasını tavsiye eden Kılıç, her geçen gün imkanları artırmaya, salonlarının sayısını artırmaya, insanları sporla buluşturmaya yönelik gayretlerinin devam edeceğini söyledi.

-”Spora gelmekten vazgeçerseniz vallahi çok üzülürüm”-

Havanın soğumasına rağmen sporun bırakılmaması gerektiğini ifade eden Kılıç, ”Tabii şimdi mevsim kış oldu, yağmurlar başlamıştı, şimdi kar başladı. Hani kar yağmasa da Erzurum’un ayazı malum. Erzurum adamı dondurur. Şimdi havalar soğudu diye bacılarımız, ablalarımız, teyzelerimiz spora gelmekten vazgeçerse vallahi çok üzülürüm” dedi.

Kadınların salonlara taşınması için Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’e talimat veren Kılıç, şöyle konuştu:

”Sizi buraya getirip götürme konusunda bir araç organizasyonu yapılmadıysa, şimdi Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Küçükler kardeşime talimatı veriyorum. Büyükşehir Belediye başkanımız, belediye otobüslerini organize edecek, gerekirse sizler için servis aracı satın alacak. Belli toplanma merkezlerini belirleyecek, ilan edecek sizleri o toplanma merkezlerinden alacak, spor bitiğinde tekrar sizi mahalleye bırakacak. Zamanında gitmeniz lazım ki akşam yemeği geç kalmasın enişteler kızmasın. Diyeceksin ki nereden biliyorsun? Kendi babamdan biliyorum. Akşam yemeğini zamanında ister erkekler.”

Konuşması sırasında ses sisteminin sürekli bozulmasına tepki gösteren Kılıç, ”Bu ses sistemiyle oynayan arkadaş elini çeksin sistemden. Her neredeyse sistemle oynama, yankı yapıyorsa da öylece bırak, bitirelim. Salonlar ne kadar iyi olursa olsun ses sisteminin başına doğru adamı koymadığın zaman böyle ses gidip geliyor” diye konuştu.

Burada obezetiyle mücadele eden kadınların istek ve sorunlarını dinleyen ve sporcularla sohbet eden Kılıç, Taş Mağazalar’da esnaf ziyaretinde bulundu.

İş yerlerini gezerken buz üzerinde yürümekte güçlük çektiği görülen Kılıç, Erzurum Curling Arena’ya giderek, buradaki spor faaliyetlerini izledi, Curling Türk Milli Takım Antrenörü Fatih Ağduman’dan bilgi aldı.

Bakan Kılıç, daha sonra buz hokeyi ve buz pateni salonlarını da gezerek, sporcuların gösterilerini izledi.

Sporcularla sohbet eden Kılıç, Somali’den gelen Buz Pateni Takımı’ndaki sporcularla fotoğraf çektirdi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme