Dünya Hali

Bakan Günay ‘Kral Mezarı’na Girdi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muğla’nın Milas İlçesi’nde tarihi eser kaçakçılarının tünel kazarak bulduğu Kral Mausolos’un babası Hekatemnos’a ait 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitin bulunduğu Uzunyuva..

Bakan Günay ‘Kral Mezarı’na Girdi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muğla’nın Milas İlçesi’nde tarihi eser kaçakçılarının tünel kazarak bulduğu Kral Mausolos’un babası Hekatemnos’a ait 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitin bulunduğu Uzunyuva kazı alanında incelemelerde bulundu. Varak yaldızlı resimlerin ve paha biçilemez eserlerin aşırı nemden etkilenmemesi için özel bir klima sistemi kurulan mezarın bulunduğu tünele giren Bakan Günay, "Buradaki arkeolojik çalışmalar bittiğinde dünyanın gözdesi olacak" dedi.

Bakan Günay, mezar odası ve lahitin bulunduğu kazı alanındaki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, lahitle ilgili çalışmaların kesintiye uğramadan sürdüğünü söyledi. Fırsat buldukça Milas’taki kazı çalışmalarını yerinde incelediğini ifade eden Günay şöyle konuştu:

‘TÜRKİYE, DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKECEK’
"Burada bir müze planlamamız var. Müzenin en önemli parçası buradaki lahit. Bu lahiti ve bunun çevresinde ortaya çıkacak buluntuların 21. yüzyılda iz bırakacak bir kazı merkezi oluşturduğuna inanıyorum. 21. yüzyılda belki de Türkiye arkeolojide dünyanın ilgisini çekecek. Çünkü çok önemli çalışmalar var. Şu anda Türkiye’de 150’ye yakın yerde biz ve yabancı merkezler her gün kazı çalışmaları yapıyor. Her gün bir kazı başkanımızdan yeni bir buluntuyla ilgili sevindirici bilgiler alıyoruz."
 

Haber Türk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL