Ayna karşısında ne kadar zaman geçiriyoruz?

Dünya Hali
Araştırma kuruluşu GfK tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de kişisel bakım için haftada ortalama 4 saat ayrılırken, kadınlarda bu süre 4,6, erkeklerde ise 3,2 saati buluyor. GfK tarafı...
EMOJİLE

Araştırma kuruluşu GfK tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de kişisel bakım için haftada ortalama 4 saat ayrılırken, kadınlarda bu süre 4,6, erkeklerde ise 3,2 saati buluyor.

GfK tarafından 22 ülkede 27 bin kişi ile gerçekleştirilen görüşmelerde, kişisel bakıma ayrılan zamanlar ve insanları en iyi halleriyle görünmeleri için motive eden nedenler ortaya konuldu. Buna göre katılımcıların kişilerin iyi görünmek istemelerinin başlıca nedenlerini yüzde 60 ile ‘kendilerini iyi hissetmek’ oluşturdu. Bu motivasyonu sırasıyla yüzde 44 ile ‘ilk defa karşılaştıkları kişiler üzerinde iyi bir etki yaratmak’ ve yüzde 40 ‘çocuklar için iyi bir örnek oluşturmak’ izledi.

Hem erkekler hem de kadınlar için iyi görünmek istemelerinin ilk üç motivasyon sebebi aynı olurken, erkeklerin iyi gözükmek istemelerindeki nedenlerden 4’üncü ve 5’incisini yüzde 37 ile ‘eşlerini ya da birlikte oldukları kişiyi memnun etmek’, yüzde 36 ile de ‘karşı cinsten veya çekici buldukları kişiler üzerinde iyi bir etki yaratmak’ oluşturuyor.

Buna karşın kadınların yüzde 40’ı ‘kendi kişiliklerini ifade etmek’ ve ‘kendilerini kontrollü hissetmek’ istedikleri için iyi görünmeye çalıştıklarını belirtiyor. 30 yaş ve üzeri grupta ise “çocuklarına iyi örnek olmak” ikinci sırada yer alırken, 50 yaş ve üstü kişiler için de ‘eşlerini ya da birlikte oldukları kişiyi memnun etmek” üçüncü sırada yer buluyor.

Araştırma sonuçlarına göre kadınlar haftada ortalama 5 saatlerini kişisel bakıma (banyo, giyinme, saç, makyaj) ayırırken, erkekler sadece 3 saatin biraz daha üzerinde zaman harcıyor.

‘En bakımlılar İtalyanlar çıktı’

Araştırmaya göre, kişisel bakım için en çok zaman ayıranlar İtalyanlar, en az zaman ayıranlar ise Çinliler. İtalyanlar kişisel bakım (banyo, traş, giyinme, saç, makyaj) için haftada ortalama 5 buçuk saatten biraz daha fazla harcayarak araştırmanın yapıldığı 22 ülke arasında ilk sırada geliyor. İtalya’yı 5,3 saat ile Arjantin ile ve ABD takip ediyor. Çinliler ise haftada ortalama 3 saatlerini kişisel bakım için harcıyor. Çin’i 3,3 saat ile Güney Kore , 3,6 saat ile Japonya takip ediyor.

Türkiye’de ortalama 4 saat kişisel bakıma ayrılıyor
Türkiye’de 831 kişi ile online görüşme tekniği kullanılarak yapılan araştırma sonuçlarına göre ise kişisel bakım için bir haftada ayrılan ortalama zaman ise 4 saati buluyor. Bu kapsamda kadınlar kişisel bakıma 4,6 saat ayırırken, erkekler 3,2 saat ayırıyor. Yaş gruplarına bakıldığında kişisel bakımı için en çok vakit ayıran kişileri 15-19 yaş aralığındaki genç yetişkinler oluşturuyor. Genç yetişkinleri 4 saat ile 20-29 yaş grubu ve 3,7 saat ile 40-49 ve 50-59 yaş grubu takip ediyor.

Türkiye’deki kişilerin iyi görünmek istemelerindeki ilk 5 başlıca motivasyonu yüzde 81 ile ‘kendimi iyi hissetmek’, yüzde 75 ile ‘ kişiliğimi ifade etmek’, yüzde 72 ile ‘eşimi ya da birlikte olduğum kişiyi memnun etmek’, yüzde 70 ile ‘çocuklarım için iyi bir örnek oluşturmak, yüzde 64 ile ‘ilk defa karşılaştığım kişiler üzerinde iyi bir etki yaratmak’ gösteriyor.

Cinsiyet farklılıklarına bakıldığı zaman kadınların (yüzde 88) erkeklere oranla kendilerini iyi hissetmek konusuna daha çok önem verdiği ortaya konuluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme