Dünya Hali

Ayaş’ta Şarbon Karantinası

Ankara’nın Ayaş ilçesinde şarbon hastalığı bulunan hayvanların etinden yiyerek rahatsızlanan ve hastanede tedavi altına alınan 2 kişiden birinin taburcu edildiği, diğerinin tedavisinin devam ettiği bildirildi. Başayaş Mahallesi’nde oturan ve hayvancılıkla..

Ayaş’ta Şarbon Karantinası

Ankara’nın Ayaş ilçesinde şarbon hastalığı bulunan hayvanların etinden yiyerek rahatsızlanan ve hastanede tedavi altına alınan 2 kişiden birinin taburcu edildiği, diğerinin tedavisinin devam ettiği bildirildi.

Başayaş Mahallesi’nde oturan ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Selman Doğan’a ait hayvanlardan bir kaçının peş peşe ölmesi üzerine, bu hayvanlara ait örnekler Ankara Etlik’teki Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü laboratuvarına gönderildi.

Burada yapılan analizlerde hayvanların şarbon hastalığı nedeniyle öldüklerinin belirlenmesi üzerine, durum ilçe tarım müdürlüğüne bildirildi. Mahalleye gelen ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri, bölgeye hayvan giriş ve çıkışlarını yasaklayarak mahalleyi karantina altına aldı.

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, 115 haneli 500 kişinin yaşadığı mahallede tespit edilen şarbon hastalığı nedeniyle mahallenin karantina altına alındığını belirterek, ”Şu ana kadar 72 büyükbaş ve 300 küçükbaş hayvanı aşıladık. Hayvan sağlığı açısından gereken tüm önlemleri aldık. Düzenlediğimiz toplantılarla vatandaşları hastalığa karşı bilinçlendirdik. Mahallede en son hayvan ölümü 12 Ağustos’ta yaşanmış, 15 gün içinde herhangi bir hayvan ölümü olmazsa karantina kaldırılacak. Bu bölge 5 yıl boyunca hastalık mihrakı olarak kabul edilecek ve gereken her türlü önlem alınacak” şeklinde açıklama yaptı.

Başayaş mahallesinde oturan Selman Doğan da 10 adet küçükbaş hayvanının şarbon nedeniyle telef olduğunu, hasta hayvanların etinden yiyen eşi Gülsüm Doğan’ın da (56) 12 gündür hastanede tedavi gördüğünü söyledi.

Kalan hayvanlarına gereken müdahalenin yapıldığını anlatan Doğan, ”Bazı hayvanlarımız hastalanınca kestik ve etini yedik. Ancak, şüphelenince iç organlarını Ayaş’taki bir veterinere götürdüm, veteriner hekim herhangi bir sorunun olmadığını söyleyince biz de hayvanın etini yedik. Bir kaç gün sonra hayvan ölümleri devam etti. Ben de şüphelenerek hayvanların leşlerini Ankara’ya götürdüm. Burada şarbon hastalığı tespit edildi. Eşimde bu eti yediği için rahatsızlandı ama bize bir şey olmadı. Aynı zamanda hayvanlarımızın bakımını yapan çobanımızın da şarbon nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Onun durumu iyi olduğu için bugün taburcu edildi. Eşimin tedavisi sürüyor” dedi.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL