Dünya Hali

Avrupa’nın Balında GDO’nun Eseri Olamaz

Avrupa Birliği Adalet Divanı, genleriyle oynanmış çiçek poleni eser miktarda olsa bile, bal ithalat ve ihracatı ile piyasada satışını yasakladı. Karar, genleriyle oynanmış mısır yetiştirilen tarladan 500 metre uzaklıkta kovanları..

Avrupa’nın Balında GDO’nun Eseri Olamaz

Avrupa Birliği Adalet Divanı, genleriyle oynanmış çiçek poleni eser miktarda olsa bile, bal ithalat ve ihracatı ile piyasada satışını yasakladı.

Karar, genleriyle oynanmış mısır yetiştirilen tarladan 500 metre uzaklıkta kovanları bulunan bir Alman bal üreticisinin başvurusu üzerine alındı ve Avrupa Birliği için emsal oluşturduğu belirtildi.

Avrupa Birliği Adalet Divanı, GDO’lu balların ancak özel bir izin ve uyarı etiketiyle, sınırlı miktarda satılabileceğini bildirdi.

Alman bal üreticisi, GDO’ya rastlanması üzerine balını imha etmiş, Bavyera eyaleti aleyhine de tazminat davası açmıştı.

 Adalet Divanı’nın kararı, bal üreticilerine, yerel yönetimleri dava etme yolunu açıyor.

Yetkililer, arıların bal yapmak için uçarken, genleriyle oynanmış ürünlerin yetiştirildiği tarlalara gitmesinin engellenemeyeceğini savunuyor. Tüketiciler ve çevreciler ise, Adalet Divanı’nın kararını olumlu karşıladı.

Kararın, Avrupa Birliği’ne Arjantin, Çin gibi ülkelerden bal ithalatını da baltalaması bekleniyor.

Doğacak boşluğu imajını düzeltmesi halinde, Türk balının doldurabileceği düşünülüyor.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne bal ihracatı, 2003 yılındaki sahte bal skandalının ardından, 30 milyon avrodan, 2 milyon avroya kadar gerilemişti.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL