Dünya Hali

Atlas Okyanusu’nu Fethetmişti

Atlas Okyanusu’nu kürekle tek başına geçen ilk kişi olarak tarihe geçen John Fairfax, 74 yaşında ABD’nin Las Vegas kentinde öldü. Kendisini "profesyonel maceraperest" olarak tanımlayan Fairfax’ın eşi Tiffany, eşinin kalp..

Atlas Okyanusu’nu Fethetmişti

Atlas Okyanusu’nu kürekle tek başına geçen ilk kişi olarak tarihe geçen John Fairfax, 74 yaşında ABD’nin Las Vegas kentinde öldü.

Kendisini "profesyonel maceraperest" olarak tanımlayan Fairfax’ın eşi Tiffany, eşinin kalp krizi nedeniyle 8 Şubat’ta hayata veda ettiğini söyledi.

Fairfax, 1969 yılında Kanarya Adaları’ndan Florida’ya 8,045 kilometrelik mesafeyi kürekle yaklaşık 6 ayda tek başına geçmişti. Yolculuğu sırasında köpek balıkları, fırtınalar ve açlıkla mücadele eden Fairfax, 1972 yılında da kız arkadaşı Sylvia Cook ile birlikte Büyük Okyanus’u kürekle geçerek bir başka rekora imza atmıştı. Çiftin San Francisco’dan Avustralya’ya 12,875 kilometrelik mesafeyi 1 yılda geçtiği yolculuk sırasında Fairfax, köpek balığı saldırısına uğramış ve kolundan yaralanmıştı.

Tiffany Fairfax, beş dil bilen, çok iyi bir aşçı olan, Amazon ormanları da dahil olmak üzere bir çok yerde maceraya atılan 31 yıllık eşinin "insan, inandığı sürece her şeyi yapabilir" ilkesine göre yaşadığını sözlerine ekledi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL