Dünya Hali

At Eti Yedirenlere Suç Duyurusu

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi yemekhanelerinde öğrenciler ve personele içerisinde at eti bulunan döner yedirildiğinin ortaya çıkması skandal olarak nitelendirildi. Ege Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Hakan Ay, Türkiye’de farkında olmadan..

At Eti Yedirenlere Suç Duyurusu

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi yemekhanelerinde öğrenciler ve personele içerisinde at eti bulunan döner yedirildiğinin ortaya çıkması skandal olarak nitelendirildi. Ege Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Hakan Ay, Türkiye’de farkında olmadan at, eşek eti tüketildiğini belirtti. Ay, “Et fiyatlarındaki artış bu tip suistimalleri de beraberinde getirdi” dedi. Üniversite personeli, öğrenciler ile çalışanların kreşlerde kalan çocuklarına yemekhanelerde servis edilen dönerin içerisinde at eti olduğu ortaya çıkmıştı. Rektörlük, Veteriner Kontrol ve Araştırma EnstitüsüMüdürlüğü’nden yemek hizmeti veren İpek-Nur Gıda Pazarlama Şirketi’nin kendilerine getirdiği döneri test etmesini istedi. Yapılan test sonrası dönerin içerisinde at eti bulunduğu tespit edildi. Üniversite yönetimi firmayla olan sözleşmeyi feshetti ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

SUİSTİMALLER YAŞANACAK

EYSAD Başkanı Ahmet Hakan Ay, “Et fiyatlarında yükseliş olduğu zaman ihale fiyatları hep aşağı seviyede kaldı. Bu tür suistimallerin yaşanmasını bekliyorduk. Üniversite bu tip suistimalleri ortaya çıkartabilecek büyük bir kurum. Ancak ülkemizde bu denetimleri kendi bünyesinde yapamayan ya da çalışanlarına at eti yedirdiğinin farkında olmayan çok sayıda kurum var. Yemek sektörü merdiven altı diye tabir edilen suistimallerin çok rahat yapılabileceği bir sektör olduğu için ciddi denetimler gerekiyor. Bu ve benzer şirketlerin ticari faaliyetlerinin sonlandırılması gerekir” dedi.

Bugün

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL