Astronotlar “amonyak” için uzay yürüyüşünde

Dünya Hali
NASA’dan yapılan açıklamaya göre, Komutan Sunita Williams ile Japon astronot Akihiko Hoşide, UUİ’nin dışındaki sızıntı yaptığı sanılan radyatörden kaynaklanan sorunu gidermek amacıyla uzay...
EMOJİLE

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, Komutan Sunita Williams ile Japon astronot Akihiko Hoşide, UUİ’nin dışındaki sızıntı yaptığı sanılan radyatörden kaynaklanan sorunu gidermek amacıyla uzay yürüşüne çıktı.

Toksik bir madde olan amonyak, UUİ içindeki elektronik araçların yaydığı ısıyı giderme işlevini yerine getiren radayatörlerde soğutucu sıvı olarak kullanılıyor.

Kadın astronot Williams ile Hoşide, uzay yürüyüşü sırasında sızıntı yaptığından şüphelenilen radyatörü, amonyak sızıntısının kaynağı olup olmadığını belirlemek üzere diğerlerinden ayırmak ve problemli bölümü devre dışı bırakmak için, yedek bir radyatör yerleştirmek amacıyla UUİ’nin dışına bağlantı kablosu döşedi.

UUİ uzay aracı parçasına çarpmaktan son anda kurtuldu

Bu arada, uzay yürüyüşünün, UUİ’nin uzayda sürüklenen bir uzay aracı parçasına çarpmaktan son anda kurtarılmasından saatler sonra başladığı bildirildi.

NASA açıklamasına göre, UUİ, dün NASA’dan gelen talimatlar doğrultusunda, uzayda başıboş sürüklenen bir iletişim uydusu parçasına çarpmamak için konumunu değiştirdi.

Söz konusu parça 3 yıl önce uzayda meydana gelen yüksek hızlı çarpışma sonucu iletişim uydusundan kopmuştu.

Ancak bir bilgisayar hatası sonucu fırlatıcı motorlarda meydana gelen bir aksaklık nedeniyle UUİ istenen yüksekliğe erişemedi.

Açıklamada, UUİ’nin istenen yörüngenin altında bulunmasına karşın uzay istasyonu ve içindeki 6 astronotun durumunun güvende olduğu belirtildi.

Sızıntının kaynağı araştırılıyor

Mühendislerce geliştirilen varsayımlardan birine göre, amonyak sızıntısının kaynağı uzayda başıboş sürüklenen uzay aracı parçalarından birinin radyatörü veya radyatör sistemini delmesi. Diğer varsayım ise 12 yıllık ekipmanda eskime nedeniyle oluşan çatlaklar.

Associated Press haber ajansına konuşan Willams, en büyük riskin sızıntının yarattığı belirsizlikten kaynaklandığını belirterek, "İşlerin planlandığı gibi gitmemesi durumunda pek çok ek prosedürümüz var. Ama daha önce de amonyakla sorunuyla baş ettik" dedi.

UUİ’deki aynı bölgede 2007 yılında küçük bir sızıntı saptanmıştı. Belirlenen sızıntı üzerine 2011’de uzay yürüyüşüne çıkan astronotlar sistemi desteklemek amacıyla radyatöre fazladan amonyak eklemişti. Ancak bu yaz sızıntının 4 kat arttığı anlaşıldı.

Uzmanlar sorunun bu şekilde sürmesi halinde durumdan etkilenen güç kanalının bu yılın sonunda devre dışı kalabileceğini belirtiyor.

Bu nedenle, uzay yürüyüşü emri, Williams ve Hoşide’nin UUİ’den ayrılmasına az bir süre kalmasına karşın verildi.

Hazırlanan programa göre, UUİ’deki 4 aylık görevlerini tamamlayan Williams ile Hoşide Dünya’ya 19 Kasım’da dönecek.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme