Artık Üst Geçite Çarpmayacaksınız!

Dünya Hali
Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri, iş makineleri ve ağır vasıtaların, hareket halindeyken köprü, üst geçit gibi yerlere çarpmalarını önlemek amacıyla "Üst Geçit Önsezi Sistemi" tasarlandı. ...
EMOJİLE

Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri, iş makineleri ve ağır vasıtaların, hareket halindeyken köprü, üst geçit gibi yerlere çarpmalarını önlemek amacıyla "Üst Geçit Önsezi Sistemi" tasarlandı.

Üniversitenin, Elektronik Teknolojisi ve Mekatronik Bölüm Başkanı Adnan Fatih Kocamaz, sistemin, öğrencileri Emre Ecer, Özgün Tiran, Gürkan Öksüz ve Muharrem Atlı tarafından geliştirildiğini söyledi.

Sistem sayesinde bu tür kazaların azalacağını ifade eden Kocamaz, şöyle devam etti:

"Bildiğiniz gibi Türkiye‘de, üst geçit, köprü ve tünellerin yükseklik standartları yok. Bu nedenle, ülkemizde çok sayıda ölümlü ve yaralamalı kaza meydana geliyor. Bu kazaları önlemek için öğrencilerimizle birlikte ‘üst geçit önsezi sistemi’ tasarladık. Bu sistem sayesinde, araçlar, üst geçitlerin, köprü ve tünellerin yüksekliklerini, 500 metre öncesinde algılayabilecek. Algılama işlemi tamamlandıktan sonra bilgi panoları diye adlandırılmış olan göstergelerde yüksekliğin sınırı aştığı bildirilecek. Aynı zamanda bu sürücünün gerekirse üst geçit veya köprü altına girmesini önlemek için otomatik bariyer sistemi kullanarak aracın en son kavşaktan ayrılması sağlanacak."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme