Arap Turistlerden Türkiye’ye Akın!

Dünya Hali
İstanbul’da alışveriş merkezlerinde özellikle İstiklal Caddesi’nde adım başı Arap turistlere rastlamak mümkün. Özellikle vizelerin kalktığı Suriye’den gelen turistlerin sayısı ilk 5 ...
EMOJİLE

İstanbul’da alışveriş merkezlerinde özellikle İstiklal Caddesi’nde adım başı Arap turistlere rastlamak mümkün. Özellikle vizelerin kalktığı Suriye’den gelen turistlerin sayısı ilk 5 ayda 2 kat arttı.

Türkiye’nin birçok köşesinde özellikle de İstanbul’da turist milliyetlerinde gözle görülür bir değişim yaşanıyor. Özellikle vizelerin kaldırılması, son siyasi gelişmeler ve tabi televizyon diziler Türkiye’yi Araplar’ın yeni gözdesi haline getirdi. Arap turistler artık alışveriş yapmak için Türkiye’yi tercih ediyor. Onlara İstanbul’un hemen hemen her köşesinde rastlamak mümkün.

Özellikle alışveriş merkezlerinin çok olduğu Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 10 adımda bir şirin bir Arap çocuğuyla karşılaşabilir veya kuyumcuların önünde alacağı takıları inceleyen bir Arap kadınını görebilirsiniz.

Türkiye harika ama pahalı

Türkiye’ye ikinci gelişleri olan Al Shumsi ailesinin Türkiye’yi tercih etme sebebi alışveriş… Türkiye’nin müzelerini çok sevdiğini belirten baba Majid Al Shumsi ve eşi Fatma, Osmanlı’nın kültür zenginliğinin kendilerini buraya çeken ikinci neden olduğunu söyledi. Kızları Kulud ve Ayşe ile üç haftalığına Türkiye’ye geldiklerini belirten Fatma, alışverişte beş yıl önceyle şimdi arasında inanılmaz fiyat farklarının olduğuğu söyledi. Majid Al Shumsi ise “Türkiye harika bir İslam ülkesi. Ancak çok pahalı” dedi.

Araplar Türkiye’yi pahalı bulurken, Türk satıcılar da Araplar’ın Avrupalı turistlere göre cimri olduğunu söylüyor. Taksim Meydanı’nda kestanecilik yapan Aydın Deniz, son zamanlarda Arap turist sayısında hayli artış olduğunu, bu yüzden onlarla anlaşabilecek kadar Arapça kelime öğrendiğini anlattı.

"Türkiye, 30 milyon turist hedefini aşar"

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy Arap turist sayısındaki artışı değerlendirdi. Türkiye’ye gelen turist sayısında düzenli bir atışın olduğunu belirten Ulusoy,Türkiye Ortadoğu‘ya yakın bir ülke. Üstelik Suriye, Ürdün gibi bir çok ülkeyle vize kalkmış durumda. Vizelerin kalkmasının turist sayısına etkisi büyük” dedi.

Bu yıl turist sayısında yüzde 5’lik bir artışın bulunduğunu vurgulayan Ulusoy, Başbakan Erdoğan’ın "One minute" çıkışının da bu artışta etkili oluduğunun altını çizdi. Ramazan ayı yaz dönemine denk geldiği için hava sıcaklığının Arap ülkelerinde oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Ulusoy, bu nedenle Ramazan ayıTürkiye’de geçirmek isteyenlerin bulunduğunu da ifade etti.

Ulusoy, bu yıl sadece gemilerle gelen turist sayısının 1,5 milyona dayandığını belirtirken, 30 milyon hedefinin aşılması an meselesi.” diyor. Ulusoy, “Türkiye artık bir moda değil, marka.” diyor. 2023 yılında 50 milyon turist çekmek için çabaladıklarını belirten Ulusoy, bu yıl 30 milyon turist hedefini aşmanın da an meselesi olduğunu aktardı.

İşte o rakamlar!

Rakamlar da artık Araplar’ın yeni trendinin Türkiye olduğunu ortaya koyuyor. Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştımaya göre, 2008-2009 ve 2010 yıllarının ilk 5 ayı göz önüne alındığında özellikle İran, Suriye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelen turistlerin sayısının katlanarak arttığı görülüyor.

Ülke              2008        2009        2010       2009’a göre artış

Suriye         141 bin     143 bin   298 bin           108,84

İran            364 bin     388 bin   739 bin             90,26

Lübnan         13 bin       20 bin     31 bin             54,77

S.Arabistan  7.6 bin       11 bin     14 bin             19,54

B.A Emirliği  2.3 bin      3.6 bin       5 bin             39,06

Tunus           15 bin       19 bin     22 bin             10,28

Türkiye, Suriye’nin Batı’ya açılan kapısı

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, Türkiye ile Suriye arasında giderek güçlenen ilişkileri ve vizelerin kaldırılmasının ardından Gaziantep’te yaşanan değişimleri haber yaptı. İki ülke arasında tam bir balayı yaşandığına dikkat çekilen haberde, Suriyeliler için Türkiye’nin Batı’ya açılan bir kapı olduğu belirtildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme