Dünya Hali

Amerika Bayıldı, İtalya Yasakladı

Gazetede yayınlanan küçük bir haberde, Amerikalı bir iş adamının Seattle kentinde bir döner dükkanı açarak, döneri kendi vatandaşlarına sevdirmeye çalıştığı belirtildi.   Sözkonusu Amerikalının, yarattığı döner kreasyonlarına Berlin’in bazı semtlerinin..

Amerika Bayıldı, İtalya Yasakladı

Gazetede yayınlanan küçük bir haberde, Amerikalı bir iş adamının Seattle kentinde bir döner dükkanı açarak, döneri kendi vatandaşlarına sevdirmeye çalıştığı belirtildi.
 
Sözkonusu Amerikalının, yarattığı döner kreasyonlarına Berlin’in bazı semtlerinin isimlerinden esinlenerek "The Mehringdamm" ya da "Der feurige Kreuzberger" (Ateşli Kreuzberg’li) adını verdiği ifade edildi.
 
Almanya’yı ziyaret eden bir Amerikalı’nın da, döner yemenin "unutulmaz bir damak zevki" olduğunu söylediği kaydedildi.
 
Bu Amerikalının, dönerin Almanya’da bu kadar yaygın olduğunu bilmediği belirtilen haberde, bu kişinin Almanlara yönelik olarak "Çok mutlu bir halk olmalısınız" şeklinde konuştuğu ifade edildi.
 
Gazetede yer alan diğer bir haberde ise, İtalya’nın küçük bir tarihi kenti olan Cittadella’nın yabancı düşmanı Lega Nord partisine üye Belediye Başkanı Massimo Bitonci’nin, kentte fast food türü yemekleri ve döneri, bunların kokularının vatandaşları rahatsız ettiği gerekçesiyle yasakladığı bildirildi.
 
Bu konuda belediye tarafından hazırlanan 4 sayfalık bir protokolde, dönerin ve her türlü fast food yemeğinin kokudan dolayı yasaklandığının belirtildiğine ancak kentte şu ana kadar zaten tek bir döner büfesinin bile bulunmadığına dikkat çekildi.
 
Bitonci, bugüne kadar hiç bir yabancının kentte döner bulunmamasından şikayetçi olmadığı şeklinde açıklama yaparken, muhalefette bulunan Demokratik Partinin üyesi Emmanuele Favaro’nun, Bitonci’nin, göçün bir sembolü olarak gördüğü döner ve kebabı kente sokmamaya çalıştığını söylediği kaydedildi.

ahaber.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL