Altından Daha Pahalı

Dünya Hali
Bilimsel araştırmalarda kullanılmak için laboratuvar ortamında üretilen saf haldeki aflatoksinin (küf) 10 miligramının 129 Avro olduğu belirtildi. Altının 1 gramı 24 ayar için 49 TL’yi bulurken,...
EMOJİLE

Bilimsel araştırmalarda kullanılmak için laboratuvar ortamında üretilen saf haldeki aflatoksinin (küf) 10 miligramının 129 Avro olduğu belirtildi. Altının 1 gramı 24 ayar için 49 TL’yi bulurken, 1 gram küfün fiyatının 28 bin TL’yi bulması, bilimsel araştırmalarında ”saf küf” kullanmak isteyen bilim adamlarını güç durumda bırakıyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi‘nde başlatılan bir araştırmada kullanılacak 2 gram saf aflatoksinin fiyatı 50 bin TL’yi aşınca ”Karma Yeme Küf Önleyici Olarak Bentonit İlavesinin Yumurta Tavuklarının Performansına ve Bazı Kan Parametrelerine Etkileri” konulu proje zora girdi.

Projeden sağlıklı bir sonuç alabilmek için saf aflatoksinin küflenmemiş yeme katılarak, hayvanlar üzerindeki etkilerinin gözlenebileceğini bunun için küfün mutlaka saf halde olması gerektiğini söyleyen Proje Başkanı Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ergin Öztürk, şunları kaydetti:

”Gıdaları küflendirerek aflatoksin elde etmek çok kolay, ancak saf halde aflatoksin elde etmek laboratuvar ortamında oldukça zahmetli bir işlem. Bu yüzden yurt dışından belli başlı laboratuvarlardan alınan bu malzemenin fiyatı çok yüksek. 10 miligram saf halde aflatoksinin fiyatı 129 avro. Bizim 2 grama ihtiyacımız var. Bunun fiyatı da 50 bin TL’yi aşıyor. 2 gram aflatoksinin fiyatı projenin toplam maliyeti kadar. Küf deyip geçmemek lazım şu an altından daha kıymetli görünüyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme