Dünya Hali

Altın Yatırımcısına ‘Altın’ Öneriler

Altını bu seviyerlerden almalı mı satmalı mı yükseliş ne kadar sürecek Dünya piyasaları paranın kokusunun alında kutlamalara başladı. Dünya endeksleri hep bir ağızdan sevinç çığlıkları atarken biz gelen haberlerin etkisini..

Altın Yatırımcısına ‘Altın’ Öneriler

Altını bu seviyerlerden almalı mı satmalı mı yükseliş ne kadar sürecek

Dünya piyasaları paranın kokusunun alında kutlamalara başladı. Dünya endeksleri hep bir ağızdan sevinç çığlıkları atarken biz gelen haberlerin etkisini yüzde 4’lere kadar çıkan İMKB ile daha derinlerde hissettik.

FED’in rekor düşük düzeydeki faizi 2014 ortalarına kadar devam ettireceğini açıkladı, bununla birlikte yeni parasal genişlemenin masada olduğu gerek görüldüğü an yangını söndürmek için devreye gireceğini söyledi. İşte bu açıklamalar endekslerde ve emtialara alım getirirken doları erimesine neden oldu

Bu noktada dikkat çeken hareketlerden biri altın tarafında yaşandı. FED’in açıklamaları sonrasında sert yükselişe sahne olan altın İMKB kapanışında yüzde 2 üzerinde değer kazanarak 1730’lara kadar yükseldi.

Türk insanın yakından takip ettiği altında seyir nasıl olacak? Bu yükseliş kalıcımı? Altın almalı mı satmalı mı?

Bu  soruları altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk değerlendirdi.

Yıldırımtürk bir gün öncesinde FED’in açıklamalarının çok net olmadığının faiz tarafında netlik olsa da, parasal genişleme konusunda çok net bir takvim olmadığının altını çizdi. FED’in FOMC toplantısında yaptığı açıklamaların önemli bir döneme de denk geldiğini kaydeden Yıldırımtürk, ay sonu olması nedeniyle kontrat değişim işlemlerinin olduğunu belirtti. İyimser hava ile gerileyen dolar ile paritenin teknik olarak 1.32’leri test etmesine neden olduğunu kaydeden altın ve para piyasaları uzmanı Yıldırımtürk, FED’in açıklamalarına paralel Avrupa’dan Mart ayında gelmesi beklenen likidite enjekte edilme beklentisi olduğunu hatırlattı.

“ALTINDA UZUN VADELİ YÜKSELİŞ GÖRÜNMÜYOR”

Yıldırımtürk daha önceki parasal genişlemenin piyasalarda büyük spekülatörlere gittiğini belirtirken bu sefer enjekte edilecek paranın küçük yatırımcıya ve borçlara gideceği belirtti. Bu nedenle hem Avrupa’dan hem de ABD’den gelmesi muhtemel olan parasal genişleme hareketinin eskiden olduğu kadar altın üzerinde çok ciddi etki bırakmayacağını vurguladı.

Bu nedenle altın tarafında sırasıyla 1.730 dolar seviyelerinden 1.685 dolar ve 1.645 dolar seviyesine gerileme yaşanabileceğini kaydeden Yıldırımtürk, Avrupa tarafında kamu borç görüşmelerinin hala sonuçlanmadığını, Yunanistan ile ilgili sürecin hala belirsizliğini koruduğunu, bu nedenle de gelecek olan paranın borçları kapatmak için kullanılacağını söyledi.

ECB’den gelecek olan 90 milyar euronun tüketime yönelik olmayıp tasarrufa yönelik olacağını, bu nedenle de tüketimde gerileme yaşanabileceğinin altını çizen Yıldırımtürk, gelinen noktada hammadde fiyatlarının da etkileneceğini ve aşağı yönlü seyir olacağını belirtti.

“SATIŞ İÇİN UYGUN DÖNEM”

Merkez’in son dönem politikaları ile döviz sepetinde 2.20’lerden 2.07’lere kadar gerilendiğini kaydeden para piyasaları uzmanı, dolar TL kurundaki zayıflama ile dışarıda altında yaşanan sert hareketlerin iç piyasada aynı etkiyi göstermediğini kaydetti.

Altının ons fiyatının son hareketler ile birlikte neredeyse 55 dolar artış gösterdiği belirten Yıldırımtürk içerde bu hareketin 24 ayar altında 1TL 25 kuruş, çeyrek altında 2 TL, cumhuriyet altınında ise 8 TL olarak kendisini gösterdiğini açıkladı.

Milliyet

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL