Dünya Hali

Altı Külliye Üstü İse…

Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun tarafından 1207 yılında Eskişehir’de yaptırılan Seyyid Battal Gazi Külliyesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında tarihi dokusunun büyük ölçüde zarar gördüğü öne sürüldü Külliye içerisine..

Altı Külliye Üstü İse…

Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun tarafından 1207 yılında Eskişehir’de yaptırılan Seyyid Battal Gazi Külliyesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında tarihi dokusunun büyük ölçüde zarar gördüğü öne sürüldü

Külliye içerisine Amerikan tarzı mutfak ve tuvaletler yaptırıldı. Aydınlatma yapılacağı gerekçesiyle spot lamba ve aydınlatma malzemeleri duvarlara çakılarak bağlandı.
 
İddialara göre külliyenin daha önce mermer olan sütunları yerine beton sütunlar konuldu. Külliyenin türbe kısmının girişine cam bölmeler yapılıp, duvara monte edildi. Ziyaretçiler türbenin iç kısımlarını karanlık ortamda ziyaret edebiliyor. Seyitgazi Belediye Başkanı Adnan Yalçın Şen, restorasyon çalışmalarının tarihi dokuya uygun olarak yapılması gerektiğini söyledi.
 
Külliye içerisine Amerikan tarzı mutfağın yapılmasını eleştiren Şen, "Tarihin gelecek kuşaklara aktarılması için restorasyon gerekli. Ama bu tarihe saygılı olarak yapılmalı. Ciddi kaynak aktarıldı. Müteahhit işini tamamladığını söyleyip gitti. Sonradan çok fazla problem oluştu. Vakıflar Bölge Müdürlüğü geçici kabulü yaparken, genel kabulü yapamadı. Genel kabulün yapılması için bir de işletme hakkının devredilmesi gerekiyor. Tarihi doku zedelendi. Proje Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca kabul gördükten sonra bu yapıldı. Oradaki dolaplar ve seramikler tarihi dokuya hiç uygun olmadı" dedi.

DHA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL