Akdeniz’de Savaş Uçağı Batığı Bulundu

Dünya Hali
Antalya’nın Finike ilçesinde bir balıkçının ifadeleri doğrultusunda dalış yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Yaşar Özvarol,...
EMOJİLE

Antalya’nın Finike ilçesinde bir balıkçının ifadeleri doğrultusunda dalış yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Yaşar Özvarol, kıyıya 1,5 mil uzaklıkta, 35 metre derinlikte, 2. Dünya Savaşı yıllarında düştüğü tahmin edilen bir savaş uçağı buldu.

Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz canlıları üzerine yaptıkları araştırmalar sırasında Finike Balıkçı Barınağı’ndaki balıkçılarla sohbet etme şansı yakaladıklarını, bu sohbetlerden birinde bir balıkçının kendilerine Finike Körfezi’nde bir savaş gemisi olduğunu anlattığını söyledi.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

Ziyaretleri sırasında balıkçıların sık sık bu tür batıklardan bahsettiklerini ancak çoğundan sonuç alamadıklarını vurgulayan Gökoğlu, ”Ama bu sefer gerçekten bir batık bulduk” dedi.

Balıkçıdan batığın yerini göstermesini isteyerek yola çıktıklarını belirten Gökoğlu, daha ilk dalışlarında uçağın yerini tespit ettiklerini bildirdi. Gövdesi halen sağlam olan uçağın üzerinin ağlar ve misinalarla kaplandığını ve bunun da deniz canlılarına doğal bir yaşam ortamı oluştuğuna işaret eden Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, batığın çevresinde yaptıkları incelemede ise 20 milimetre çapında, henüz patlamamış bir uçaksavar mermisine rastladıklarını açıkladı.

Merminin üzerinde ”S” ve ”T” harfleri bulunduğuna dikkati çeken Gökoğlu, bunun da uçağın hangi ülkeye ait olduğunu belirlemeye yardımcı olabileceğine değindi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme