Dünya Hali

Akdeniz’de Petrol Arayacaklar

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Rum yönetiminin, sözde ”Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde ayırıp ”Afrodit” olarak isimlendirdiği 12. parselde, petrol ve doğalgaz sondaj çalışmalarının iki haftaya kadar..

Akdeniz’de Petrol Arayacaklar

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Rum yönetiminin, sözde ”Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisinde ayırıp ”Afrodit” olarak isimlendirdiği 12. parselde, petrol ve doğalgaz sondaj çalışmalarının iki haftaya kadar başlayacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Markulli, İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesine verdiği demeçte, ”12. parseldeki sondaj çalışmalarının 1 Ekim’den çok daha erken, önümüzdeki iki hafta içerisinde başlayacağını” söyledi.

Bu arada, Rum basınına göre, Rum yönetiminin 12. parselde imtiyaz haklarını verdiği, sondaj çalışmalarını yapacak Amerikan Noble Energy şirketi, İsrail’in Delek adlı şirketi ile dün anlaşma imzaladı.

Delek’in ”Afrodit” parselindeki petrol ve doğalgaz sondaj çalışmalarına katılmasını öngören anlaşmayı, Rum yönetiminin de onaylaması gerekiyor. Rum yönetiminin, ”Afrodit”te Noble-Delek ortak sondajlarına herhangi bir itirazı olmadığı belirtiliyor.

Anlaşmanın, Rum Dışişleri Bakanı Markulli’nin İsrail ziyaretinin hemen ardından olmasının, ”tesadüf olmadığı” değerlendiriliyor.

Rum Politis Gazetesi, söz konusu anlaşmayla, İsrail’in 12. parsele daha aktif şekilde girdiğini ve bu şekilde projenin, ”Türk tehditlerine” karşı ”zırhlanmış” olacağına inanıldığı yorumunu yaptı.

Fileleftheros gazetesi de ”İsrail’den kuyruklu destek” başlıklı haberinde, İsrail’in, doğalgaz aramalarında ve Türkiye’nin ”tehditleri” karşısında Kıbrıs Rum kesimine destek beyan ettiğini, ancak bunun karşılığında, Filistin’in BM’deki tanınma hareketlerine destek vermemesini istediğini yazdı.

 AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL