Ak Partili Ünal: PKK 2 yıl içinde bitecek

Dünya Hali
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "2012 yılı terör örgütünün 4. evre olarak nitelediği yıldı. Bu evre devrimci halk savaşı evresiydi. Halkın sivil hareketle devletin karşısına dikileceğini d...
EMOJİLE

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "2012 yılı terör örgütünün 4. evre olarak nitelediği yıldı. Bu evre devrimci halk savaşı evresiydi. Halkın sivil hareketle devletin karşısına dikileceğini düşünüyorlardı. Bunda başarıya ulaşamadılar. Halk silahı kabul etmedi. Özellikle Şemdinli-Yüksekova hattında emellerini gerçekleştiremediler. Süreç çözüme doğru gidiyor." dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KMTSO) 48. Meclis Toplantısı’nda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, iş adamlarının sorularını yanıtladı. PKK ile sürdürülen mücadeleyi anlatan Ünal, askerlerin kırsala çıkararak hedef haline gelmeden anlık istihbarata dayalı nokta operasyonlar yaptığını söyledi. Demokratikleşme yönünde atılan adımların ve işin siyasi yönünün kararlılıkla sürdürülmesi halinde PKK’nın 2 yıl içerisinde ortadan kalkacağını ifade eden Ünal, şunları söyledi:

"SÜREÇ ÇÖZÜME GİDİYOR"

"PKK ile mücadele bu şekilde sürdürülürse ve demokratikleşme yönünde atılan adımlar ve işin siyasi boyutu bu şekilde sürdürülürse 2 yıl içerisinde ‘terör’ diye bir sorunumuz kalmayacak’ dedim. Bu sözümün de arkasında duruyorum. Çünkü 2 yıldan beri Türkiye ciddi anlamda savunma yapmaksızın kendi askerini kırsala çıkarıp hedef haline getirmeden istihbarata dayalı nokta operasyon yaparak terörle mücadele ediyor. 2012 yılı terör örgütünün 4. evre olarak nitelediği yıldı. Bu evre devrimci halk savaşı evresiydi. Halkın sivil hareketle devletin karşısına dikileceğini düşünüyorlardı. Bunda başarıya ulaşamadılar.

"HALK SİLAHI KABUL ETMEDİ"

Ünal sözlerine şu şekilde devam etti "Halk silahı kabul etmedi. Özellikle Şemdinli-Yüksekova hattında emellerini gerçekleştiremediler. Süreç çözüme doğru gidiyor. PKK’nın elindeki silahın meşruiyeti kalmadı. Geçmişte PKK şiddeti bir çözüm aracı olarak kullanırken, şiddet zemin buluyordu. Artık devletin teröristle sivil vatandaşı birbirinden ayırıyor olması, devletin terörle mücadele anlayışını tamamen değiştirmesi, silahı bir çözüm aracı olmaktan çıkardı. Terör örgütü de silahla bu süreci devam ettiremez. Bu nedenle bu sorunun 2 yıla kalmadan çözüleceğini ve Türkiye’nin bu soruna hapsedilemeyeceğini söylemek istiyorum."

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme