Ailelere internet eğitimi verilecek

Dünya Hali
İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, henüz güvenli internet kavramından haberdar olmayan ebeveynlere ulaşmak amacıyla 2013’te ailelere yönelik eğitim çalışmalarına hız verileceğini ...
EMOJİLE

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, henüz güvenli internet kavramından haberdar olmayan ebeveynlere ulaşmak amacıyla 2013’te ailelere yönelik eğitim çalışmalarına hız verileceğini açıkladı. Güvenli internet kullanan ebeveynlerde çocuklarımız daha güvenli algısının oluştuğunu söyleyen Özeren henüz güvenli internet kavramından haberdar olmayan ebeveynlere ulaşabilmeyi hedeflediklerini söyledi. Bilgi toplumu olmak için internet çok önemli bir araç. Ancak internetten gelen zararlar da görmezden gelinemez. Birçok vatandaş internet mağduriyeti yaşıyor. 2013 yılında ailelere yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yapılacağını kaydeden Özeren, eğitim konusunda uzman STK’larla işbirliği yapılarak bu algının daha iyi noktalara taşınacağının altını çizdi.

TÜRKİYE İNTERNETTE ŞEFFAF

Amerika ve İngiltere’de internet güvenliği konusunda benzer çalışmalar yapılıyor. Vatandaşların ulaşmasının istenmediği sitelere erişim yasaklanıyor. Türkiye’de erişimin engellendiği sitelerin ana sayfalarında mahkeme kararı ibaresi çıkıyor. Amerika’da erişimin engellendiği binlerce site var. Başta El Kaide ve 12 Eylül saldırılarına ait sitelere erişim yasak. ‘page not found error 404’ yani sayfaya erişilemiyor ibaresiyle karşılaşılıyor. Sitelere niçin ulaşılamadığına dair açıklama yok. Amerika ve İngiltere’de devlet bir şey yapmışsa doğrudur mantığının yaygın olması, bu tip olayların gündeme gelmemesine neden oluyor. Türkiye vatandaşlarına şeffaflık sunmasına rağmen, bir nevi devlete duyulan güvensizlik, ulaşılamayan siteleri ‘devlet sansür uyguluyor’ noktasına getiriyor.

Güvenli İnternet 1 yaşında

Türkiye’de internetin güvenli bir ortam haline dönüştürülmesi ve çocukların online ortamda için başlatılan ‘güvenli internet’ uygulaması bir yaşında. Güvenli internet uygulamasından sonra, internet abonelerinde yüzde 45’lik artış yaşanırken, ebeveyn şikâyetlerinde artış yaşanmadı. Ailelerin çocuk istismarı, uyuşturucu, intihara teşvik durumlarından endişeli olduğunu ifade eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 60 bin civarında kuruluşun yanlış yerlere girerek maddi kayıplara uğramamak adına, finansal işlemlerinde güvenli interneti tercih ettiğini kaydetti.

Ailenin yeni ferdi: İnternet

Doğru internet kullanımı, günlük hayattaki diyaloglardan kopmadan yürütebilmektir. Zaten bunu başarabilen gençler kendi gelişimlere katkıda bulunuyorlar. Anne baba çocuk olan çekirdek aile, anne, baba, çocuk ve internet haline dönüştü diyen Özeren, artık internetsiz olmayacağını ailelerin kabul etmesi gerektiğini kaydetti. Özeren şu ifadeleri kullandı: ‘Sosyal medya sayesinde bütün dünyaya ulaşabiliyorsunuz. Fikirlerini paylaşabiliyorsunuz. Bunlar önemli noktalar, ancak gerçek hayatın unutulmaması gerekiyor. Sosyal medyayla çok fazla yoğunlaşan gençler içine kapanık bir yaşam sürdürmeye başlıyor.’

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme