AID Suriye’de Sağlık Taraması Yaptı

Dünya Hali
AID Şanlıurfa temsilcisi Dr. Necmi Eşiyok, Dr. Ahmet Güzelçiçek, Dr. Halil Çanakçı, Dr. Ahmad Tahir Almofti, Hem. Zeliha Mert ve Hem. Hediye Korkmaz’dan oluşan sağlık ekibi, Suriye’de...
EMOJİLE

AID Şanlıurfa temsilcisi Dr. Necmi Eşiyok, Dr. Ahmet Güzelçiçek, Dr. Halil Çanakçı, Dr. Ahmad Tahir Almofti, Hem. Zeliha Mert ve Hem. Hediye Korkmaz’dan oluşan sağlık ekibi, Suriye’deki savaştan kaçan 15,000 kişinin sığındığı kamplarda poliklinik hizmeti verdi. Muayene edilen hastalara ilaçları verilerek tedavilerine başlandı.

 Dr. Eşiyok, “Sağlık merkezine başvuranların çoğunu çocuk ve kadınlar oluşturuyor. En sık karşılaştığımız hastalıklar kanalizasyon olmadığından dolayı akut gastroenterit ile havaların soğuk olması ve insanların aşırı kalabalık ortamda yaşamasından dolayı üst solunum yolu enfeksiyonu oldu. Kızamık vakalarına da rastladık, kızamık komplikasyonları ve pnömoni vakaları da mevcuttu.”  diyerek kamptaki sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

 Sağlık ekibi daha sonra Kilis’te bakım evlerinde kalan Suriyeli yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Daha önce de Suriye’deki Kah ve Kerame kamplarında sağlık taraması yapan AID, bölgeye ilaç ve hijyen malzemeleri desteğinde de bulunmaya devam ediyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme