Ağustos’ta Hava Daha da Isınacak!

Dünya Hali
Hava sıcaklıkları ülke genelinde daha da artacak. Ağustos‘ta da sıcaklıkların mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde olması bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, ül...
EMOJİLE

Hava sıcaklıkları ülke genelinde daha da artacak. Ağustos‘ta da sıcaklıkların mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde olması bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, ülke genelinde sıcak havanın etkili olduğunu belirtti.

Hava sıcaklıklarının hafta ortasına kadar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu‘da 2-4, İç Anadolu‘da 3-5, Akdeniz ve Karadeniz‘de ise 1-3 derece daha artarak mevsim normallerinin ortalama 3-5 derece üzerine çıkacağını bildiren Çağlar, yağışların iç ve doğu bölgelerde etkisini azaltacağını, bunun da bu bölgelerde sıcaklıkların 2-4 derece artmasına neden olacağını söyledi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, yarın batıda 1 ile 3 derece azalırken, doğuda 2 ila 4 derece artacağını ifade eden Çağlar, şunları söyledi: "Bugün ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu hava etkili olacak. Marmara’nın batısı ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülürken, diğer yerlerde ise az bulutlu ve açık bir hava hakim olacak. Sıcaklıklar batı bölgelerde azalırken iç ve doğu bölgelerde artmaya devam edecek.

Çarşamba günü ise ülkemizin kuzey kesimleri parçalı bulutlu, Marmara, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu ve Tokat çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek."

Ülke genelinin geçen yaza oranla daha fazla yağış aldığını vurgulayan Mehmet Çağlar, yaz aylarında Türkiye‘nin Basra‘dan gelen alçak basıncın etkisine girdiğini anımsattı.

Suudi Arabistan ve Kuzey Afrika‘dan esen rüzgarların Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi‘nin bazı bölümlerinde sıcaklıkların artmasına neden olduğunu belirten Çağlar, Ağustos’ta da ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde seyretmesinin beklendiğini kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme