Adaya Özgü Soru Kitapçığı Olmayacak

Özcan, 9 Mayıs Avrupa Günü ve Gençlik Haftası dolayısıyla, Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde verdiği resepsiyon öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Özcan, bir gazetecinin, adaya özgü soru kitapçığına ilişkin sorusunu yanıtlarken, ”Adayla ilişkilendirmeden herkese ait bir soru kağıdı olacak ama soru kağıdı sınıfta gelince dağıtılacağı için adayla ilişkisi ancak sınıfta kurulacak” ifadesini kullandı.

Özcan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in istifasının söz konusu olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine ise şunları söyledi:
     ”Böyle bir sınavda Ali Bey’in istifa etmesi için öğrencilerin hakkaniyetine zarar veren bir icraatı olması lazım. Bugüne kadarki tecrübelerimizden ve yargının incelemesi sonucunda böyle bir husus ortaya çıkmadı. Hiçbir öğrencinin hakkı yenmedi. Kimse kimsenin önüne geçmedi veya arkasında kalmadı. Hak yenilmedikçe Ali Bey’in istifasını istemenin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz.” 

Özcan, ”ÖSYM Başkanı dün katıldığı YÖK Genel Kurul toplantısında ne tür bilgiler verdi?” yönündeki soru üzerine, ÖSYM başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in, toplantıda bugüne kadar olan gelişmeleri anlattığını söyledi. 

Demir’in, bundan sonra yapılacak sınavlarda nasıl hareket etmesi gerektiği hakkında da bilgi verdiğini belirten Özcan, ”Biz de kendisine sınavla ilgili bazı görüşlerimizi ilettik. Bu türden bir bilgi alışverişi oldu. Hem geçmişi şöyle bir gözden geçirdik hem de gelecekte ne gibi tedbirler alınacak bu tür sınavlarda onları gözden geçirdik” dedi. 

Bu sınavla ilgili birkaç üniversiteden raporlar geldiğini anımsatan Özcan, o raporlar ışığında ne gibi değişiklikler yapılabileceğini gözden geçirdiklerini vurguladı. 
      
Özcan, bir gazetecinin, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in istifasının söz konusu olup olmadığını sorması üzerine, ”Böyle bir sınavda Ali Bey’in istifa edebilmesi için öğrencilerin hakkaniyetine zarar veren bir icraatı olması lazım. Bugüne kadarki tecrübelerimizden ve yargının incelemesi sonucunda böyle bir husus ortaya çıkmadı. Hiçbir öğrencinin hakkı yenmedi. Kimse kimsenin önüne geçmedi veya arkasında kalmadı. Hak yenilmedikçe Ali Bey’in istifasını istemenin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Eğer hatası olsaydı o konuda, derhal istifasını isterdik” diye konuştu. 

ÖSYM Başkanı Demir’in idari kusurlarının olabileceğini belirten Özcan, şöyle devam etti: ”Ama o kusurlar sınavda öğrencilerin hakkaniyetine zarar vermedi. Ali Bey’in sürecin idare edilmesinde hataları olduğunu herkes kabul ediyor, herkes biliyor. Biz de kabul ediyoruz. Başbakanımız da söyledi, Cumhurbaşkanımız da ifade etmişti. Herkes kabul ediyor, o ayrı bir mesele ama benim için önemli olan öğrencilerin hakkaniyetine zarar veren bir uygulamadır, böyle bir uygulama olmadı.” 
     
 AA