Açlık grevi eyleminde gerginlik!

Dünya Hali
Diyarbakır’da BDP’lilerin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek vermek için yapmak istediği yüşüyüşe izin verilmemesi gerginlik yarattı. Polisin bir kişiyi gözaltına almak istemesi ü...
EMOJİLE

Diyarbakır’da BDP’lilerin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek vermek için yapmak istediği yüşüyüşe izin verilmemesi gerginlik yarattı. Polisin bir kişiyi gözaltına almak istemesi üzerine BDP’li milletvekilleri ve çevik kuvvet arasında arbede çıktı.

Arbedenin ardından sivil bir polis memurunun BDP Milletvekili Özdal Uçer’e yönelik, Memura yumruk atan milletvekili, milletvekilinin buna hakkı yok. Hangi milletin vekilisiniz siz diyerek tepki gösterdi.

Diyarbakır’da BDP’nin cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla düzenlemeyi planladığı yürüyüşe izin verilmedi. Yürüyüşün başlama noktası olan BDP İl Başkanlığı önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın da aralarında bulunduğu grup parti önünde oturma eylemi yaptı. Yapılan görüşmelerden sonra kalabalığan küçük gruplar halinde Diyarbakır E Tipi Cezaevi yakınında bulunan Dicleliler Yasevine giderek açıklama yapmasına izin verildi.

Bunun üzerine aralarında Millletvekilleri Altan Tan ve Nursel Aydoğan’ın da bulunduğu grup yürüyerek Cezaevi yakınına gitmek istedi. Grubun yolu trafiğe kapatarak yürümesi üzerine polis yolu kapatarak grubu kaldırıma aldı. Dicleliler Ya evine gelen milletvekilleri burada gruba hitaben bir konuşma yaptı. İlk konuşmayı yapan Nursel Aydoğan, Kürt halkının karşılaştığı en büyük ve çetin sınav bu sınavdır. Hiç kimse onlardan ödün istemiyor. Bir halak var ve o halkın adı Kürt halkıdır. Kürt halkının da hakları var. Cezaevindeki tutsaklar Kürt halkının halk olmaktan kaynaklanan haklarını istiyorlar. Sizden ödün istemiyorlardedi.

ALTAN TAN: BAŞBAKAN AKLINI BAŞINA AL

Milletvekili Altan Tan, Kürtçe başladığı konuşmasına Türkçe devam etti. Tan, Alahım sen bu Başbakan’a akıl fikir ver. bugün Diyarbakır’daydı. Keşke gelip bu sokakları görseydi. Bir şekilde 10 bin polis ve Toma ile idare kuruyorsa bu iş artık bitmiştir. Başbakan aklını başına al. Allah sana akıl fikir versin. Bu cezaevlerinden cenaze çıkarsa halk bunu kabul etmeyecektir dedi.

Tan’ın konuşması sırasında kalabalık grup Başbakan Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Bunun üzerine polis aracından yasadışı sloganların kesilmesi aksi taktirde müdahale edileceği anonsu yapıldı. Yapılan anonsa tepki gösteren Altan Tan, Ne diyorsun ne diyorsun Zoruna gitmiş. Böyle nasırları bastığın zaman feryat ediyorlar dedi.

YUMRUK YEDİĞİNİ SÖYLEYEN POLİSTEN TEPKİ: HANGİ MİLLETİN VEKİLİSİNİZ SİZ

Basın açıklamasının ardından dağılan bir grup Bağlar İlçesi’nde çöp konteynerlarıyla yolu trafiğe kapatarak bir marketin şubesini taşladı. Olay yerine gelen TOMA aracının tazyikli suyla müdahale ettiği grup kısa sürede dağılırken, 2 kişi gözaltına alındı. Olay çıkaran gruptan bir kişinin milletvekillerinin açlık grevi yaptığı DTK binasına kaçtığını söyleyen polis buraya yönlendi. Bir kişiyi gözaltına almak isteyen polisle buradaki milletvekilleri arasında arbede yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in bu sırada polislerin önüne geçerek sakinleştirmeye çalıştığı görüldü. Bu sırada sivil bir polis memurunun BDP Milletvekili Özdal Uçer’e yönelik, Memura yumruk atan milletvekili, milletvekilinin buna hakkı yok. Hangi milletin vekilisiniz siz diyerek tepki gösterdi.

POLİS MÜDÜRÜ: ARTIK ESNAF KAN AĞLIYOR

DTK binası önünde yaşanan gerginliğin ardından BDP’liler polis müdürüyle görüştü. Görüşme sırasında polis müdürü, Şu karşıdaki esnaf kan ağlıyor artık. Yeter artık diyor. BİM’in orada yağmaladılar. Burada ne zaman bir olay olsa sizin koruduğunuz eşkiyalar, anasının babasının sahip çıkmadığı çocuklar maalesef bir ekip heralde bu yolları kapatıyor. Burada esnaf yeter artık diyor. Ben bıktım bu çocuklardan diyor. Bu çocukları kim himaye ediyorsa rica edriyorum bu çocukları gönderin. Burada 3 -5 tane çapulcu yolu kapatıyor, yağmalıyor. Ben artık bunu istemiyorum diye tepki gösterdi.

Olaylardan sonra DTK önünde basın açıklaması yapan BDP Genel Başkanı Yardımcısı Gültan Kışanak ise açlık grevlerinin 61nci gününe girdiğini ifade ederek, Buna destek vermeye gelen kadınları çocukları linç ettiler. Bunun adı vahşettir. Polislerini her gün sokaklarda halka saldırıyorlar. Bunları vicdanına sesleniyoruz. Bu konuda ortaya çıkabilecek bütün olumsuzlukların sorumlusu hükümettir. Başbakanın bizzat kendisidir" dedi.

BİTLİS’TE DE GERGİNLİK ÇIKTI

Bitlis’te izinsiz gösteri yapan ve uyarılara rağmen dağılmayan gruba, basınçlı su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Açlık grevlerine destek eyleminde gerginlik

Beyoğlu’nda, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla yapılan eylemde emniyetin verdiği süre dolunca göstericiler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polisler eylemin bitirilip grubun dağılmasını istedi.

Tünel Meydanı’nda toplanan bir grup eylemci cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla protesto yürüyüşü düzenledi. Pankart açan grup sık sık Öcalan lehine slogan attı.

Polis, eylemi sırasında geniş güvenlik önlemi aldı. Eyleme bazı BDP milletvekilleri de destek verdi. İstiklal Caddesi’nde yürüyen eylemciler Taksim Meydanı’nda toplandı. Burada basın açıklaması yapıldıktan sonra grup oturma eylemi de yaptı. Başbakan Erdoğan’ın aleyhinde slogan atan eylemciler emniyet tarafından tanınan sürede eylemini bitirmeyince dağılmaları istendi. Polis müdürleri gruba dağılmalarını aksi takdirde müdahale edeceklerini belirtti. Bu sırada eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Açıklamaların ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

Bitlis’te BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu’nun da aralarında bulunduğu grup, açlık grevlerini bahane ederek izinsiz gösteri düzenledi. Bitlis E tipi cezaevi önüne kadar yürümek isteyen gurup, Hüsrevpaşa mahallesi sosyal konutlar mevkisinde polis tarafından durduruldu.
Uyarılarına rağmen dağılmayan ve polise taşla saldıran gruba, biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi.

Daha sonra cezaevi önüne gelen BDP’li grup yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

BATMAN’DA GERGİNLİK

Batman’da cezaevlerinde PKK ve KCK’lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevlerine dikkat çekmek içinde M Tipi Cezaevi’ne yürümek isteyen BDP’lilere yönelik polis Türkçe-Kürtçe anons yaparak dağılmalarını istedi.

Polisin kurduğu barikat önünde yaklyaşık 20 dakika oturma eylemi yapan BDP’lilere konuşan Batman Milletvekili Ayla Akat, "Bir gün Diyarbakır’da Öcalan’la yürümenin özlemi içindeyiz. Her akşam 19.00’da mum yakıp, karanlık ülkeyi aydınlatacağız" dedi.

BDP Milletvekili Ayla Akat, Belediye Başkanvekili A.Samet Durak, BDP’li il genel ve Belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi Cumhuriyet Caddesi’nde toplandı. Caddenin girişleri Çevik Kuvvet ekipleri tarafından kesilince göstericiler oturma eylemi yaptı. Güvenlik görevlileri, Türkçe ve Kürtçe, Yaptığınız eylem kanuna aykırıdır, yürüdüğünüz takdirde zor kullanılarak dağıtılacaksınız ve Çocukların yeri burası değil, anne ve babaları uyarıyoruz, güzergahları trafiğe açın. Aksi takdirde hakkınızda yasal işlem yapılacak anonsları yaptı.

BDP’Lİ AKAT: ÖCALAN İLE DİYARBAKIR’DA YÜRÜMENİN ÖZLEMİ İÇERİSİNDEYİZ

Yanındaki partililerle cadde üzerinde yaklaşık 20 dakika süreyle oturan Batman Milletvekili Ayla Akat, daha sonra cadde güzergahındaki refujde, ‘Dört duvar arasında ölüm değil, yaşam çıksın’, ‘Biliniz ki ezilen halk, bir ağaç değildir. Ölür, fakat eğilmez’ yazılı dövizlerin önünde konuştu. Akat, il binası ile cezaevi önünde yürüme eyleminin polis barikatına takıldığını, açlık grevinin 61’inci gününde bedenlerini ölüme yatıranların taleplerinin herkesçe bilindiğini belirterek, şöyle dedi:

"Bu taleplerin tümünü biliyoruz. Tecrit politikasından vazgeçilmelidir. Akan gözyaşlarının dinmesi için Kürt anaları meydanlardadır. Abdullah Öcalan dört duvar arasındadır ama benim ailem ‘Kürdistan’ diyor. Kürt halkının ana dilde eğitim, hakkıdır. Savaş susabilir, müzakerelerin önü açılabilir, barış ortamı sağlanabilir. Bir gün Diyarbakır’da Öcalan’la yürümenin özlemi içindeyiz."

IŞIKLARI SÖNDÜRME EYLEMİ

Akat, cezaevlerindeki açlık grevlerinin tehlikeli boyuta geldiğini, 61 gün aç kalmanın ne demek olduğunu bildiklerini ifade ederek, Belki zulüm edenler bunun farkında değil ama biz bir tek ölümün yaşanmaması için mücadele vermeye devam edeceğiz. 61 gün aç kalmanın ne anlama geldiğini belki birileri bilmeye bilir ama bu kitle farkındadır. 1 aydır cezaevi önünde bekliyoruz, kapıları da biz açacağız. Her akşam saat 19.00’da ışıklarımızı söndüreceğiz. Bu gece ışıklarımızı söndürüp, bir mumla duyarsız kesimlere cevap vereceğiz. Ülkeyi karanlığa sürüklemek isteyenlere en büyük cevap bu eylem olacaktır. Mum yakıp, hayatı aydınlatacağız. Açlık grevinin 61’inci gününde artık söylenecek bir söz kalmamıştır dedi.

DHA, AA

 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme