Acil durumda tek numara ALO 112

Dünya Hali
Çağrı merkezleri tek bir çatı altında toplanıyor. 155 Polis, 156 Jandarma, 110 İtfaiye yerine acil durumlarda 112’yi aramak yeterli olacak. Uygulama pilot şehirlerde başlıyor. Avrupa Birliği&rsq...
EMOJİLE

Çağrı merkezleri tek bir çatı altında toplanıyor. 155 Polis, 156 Jandarma, 110 İtfaiye yerine acil durumlarda 112’yi aramak yeterli olacak. Uygulama pilot şehirlerde başlıyor.
Avrupa Birliği’ne (AB) uyum süreci kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın acil çağrı numaralarını tek çatı altında toplamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar sonlanıyor. Tek numaradan acil yardım sistemi ilk etapta pilot olarak seçilen Antalya ve Isparta’da uygulamaya girecek. Vatandaşlar tıpkı ABD’deki 911 uygulamasında ve Avrupa acil 112 sisteminde olduğu gibi itfaiye, polis, jandarma ve sağlık ekiplerine ulaşmak istediklerinde farklı farklı numaralar çevirmek yerine 112’yi arayabilecek. Uygulama Afyonkarahisar, Aksaray, Burdur, Denizli, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Niğde ve Mersin’de ise 2013 yılında başlayacak.

AB yabancılık çekmeyecek

AB üyesi ülkelerindeki geçerli tek Avrupa acil çağrı numarası uygulamasına Türkiye’nin de geçmesiyle her yerden, her türlü acil çağrı için 112’nin aranması yeterli olacak.

Çağrı Merkezi numarasının Avrupa ülkeleriyle aynı olması yabancıların da işini kolaylaştıracak. Önümüzdeki yıllarda yurt genelinde uygulanmaya başlayacak sistem ile  155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 110 Alo İtfaiye gibi numaralar kullanımayacak. Ancak yeni sisteme geçişte aksaklık olmaması için eski numaralar da bir süre hizmet verecek. Yurt genelinde sisteme  geçiş maliyetinin büyük bölümünin il özel idaresi bütçesinden karşılanacağı açıklandı.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme