ABD’de okulda katliam: 27 ölü

Dünya Hali
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN… ABD’nin Connecticut eyaletinde bir ilkokula düzenlenen ve 27 kişinin öldüğü silahlı saldırının zanlısının 20 yaşında bir genç olduğu belirtildi. Olayla ilgili aç...
EMOJİLE

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN…

ABD’nin Connecticut eyaletinde bir ilkokula düzenlenen ve 27 kişinin öldüğü silahlı saldırının zanlısının 20 yaşında bir genç olduğu belirtildi.

Olayla ilgili açıklamada bulunan bir güvenlik yetkilisi, saldırının zanlısı 20 yaşındaki gencin Connecticut’taki okulla bağlantısı olduğunun sanıldığını kaydetti.

Saldırıda 18’i öğrenci 27 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Olayla ilgili soruşturmanın sürdürülüyor.

Beyaz Saray’dan açıklama

BCarney, günlük basın toplantısına konuyla ilgili açıklama yaparak başladı.

Obama’nın, Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı John Brennan tarafından Newtown’daki okula saldırıyla ilgili bilgilendirildiğini belirten Carney, olaya ilişkin yeni bilgiler geldikçe Obama’ya aktarıldığını vurguladı.

Carney, Obama’nın hem başkan hem bir baba olarak olaydan üzüntü duyduğunu da dile getirdi.

Jay Carney, ayrıca FBI’ın da olayı araştırmaya başladığını, eyalet ve yerel güvenlik güçlerine destek verdiğini kaydetti.

Saldırının ardından ülkedeki silah kullanımının sınırlanması konusunun Obama’nın öncelikler listesine girip girmeyeceğine dair soru üzerine Carney, bu konunun da Washington’daki politika tartışmalarında ele alınacağı bir zamanın geleceğini ama o günün bugün olmadığını ifade etti.

Connecticut’taki okula silahlı saldırıda, 18’i öğrenci 27 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Öğretmenler, öğrenciler ve velileri şokta

ABD’nin Connecticut eyaletindeki Sandy Hook ilkokuluna düzenlenen ve 27 kişinin öldüğü saldırı, öğrenciler ile velilerini derinden etkiledi.

Velilerden Stephen Delgiadice, okulun bulunduğu Newtown’ın ABD’nin en güvenli yeri olduğunu düşündüklerini belirterek, olayın endişe verici olduğunu söyledi.

Delgiadice, şu anda durumu iyi olan 8 yaşındaki kızının olay sırasında iki el silah sesi duyduğunu ve öğretmenlerinin kendisinden köşeye gitmesini istediğini anlattığını belirtti.

Mergim Bajraliu ise silah seslerini evinden duyduğunu ve eğitim gören 9 yaşındaki kardeşini kontrol etmek için okula koştuğunu ifade etti.

Kardeşinin durumunun iyi olduğunu belirten Bajraliu, binadan çıkan öğretmenler arasında ağlayanların bulunduğuna değinerek, ”Herkes sarsılmış durumda” diye konuştu.

Velilerden Richard Wilford da 7 yaşındaki oğlunun anlattıklarına göre, olay sırasında silah seslerini duyan bir öğretmen, dışarı çıkıp durumu kontrol ettikten sonra sınıfa tekrar girdi, kapıyı kilitledi ve polis olay yerine ulaşana dek öğrencilerin sınıfın köşesinde toplanmasını sağladı.

Saldırgan 2 silah taşıyordu

Olayda öldürüldüğü bildirilen saldırganın iki silah taşıdığının anlaşıldığını belirten yetkililer, saldırının tüfekle düzenlendiğini bildirdi.

Bu arada, bölgedeki ve civar kasabalardaki okulların tedbir amacıyla kapatıldığı ifade edildi.

Zanlının 20 yaşında ve Connecticut’taki okulla bağlantısı olduğu sanılan bir genç olduğu belirtilmişti.

Saldırının ülke tarihinde düzenlenen en ağır saldırılardan biri olduğu vurgulanıyor.

Okulun bulunduğu Newtown, New York kentine 96 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme