Dünya Hali

ABD’de 7 Milyon Müslüman Var

ABD’deki farklı dinlere mensup din araştırmacıları ve dinî liderlerden oluşan bir grubun, "Faith Communities Today” adlı projesi çerçevesinde yürütülen, "American Mosque 2011 (Amerikan Camisi 2011)” başlıklı araştırmaya göre, ABD’de 2..

ABD’de 7 Milyon Müslüman Var

ABD’deki farklı dinlere mensup din araştırmacıları ve dinî liderlerden oluşan bir grubun, "Faith Communities Today” adlı projesi çerçevesinde yürütülen, "American Mosque 2011 (Amerikan Camisi 2011)” başlıklı araştırmaya göre, ABD’de 2 bin 106 cami bulunuyor. Bu rakam, 11 Eylül saldırılarının bir yıl öncesine, yani 2000 yılına göre yüzde 74’lük artışa tekabül ediyor. Rapora göre, 2000 yılında ülkedeki cami sayısı bin 206’ydı.

"Son 10 yılda ABD’deki camilerin ve camiye gidenlerin sayısı büyük bir artış göstermeye devam ediyor.” ifadesinin kullanıldığı raporda, bunun nedenleri arasında, Somali, Irak, Batı Afrika gibi ülke ve bölgelerden yeni göçmenlerin ülkeye gelişi ve toplumun refah seviyesinin artması gibi unsurlar gösteriliyor. Araştırmaya göre düzenli olarak camiye gidenler arasında Güney Asyalılar, Araplar ve Afro-Amerikalılar ilk üç sırada yer alıyor. İncelemeye göre bayram namazına katılan Müslümanların sayısı 2000 yılında 2 milyon civarında iken 2011’de 2,6 milyona yükseldi. Ülkedeki toplam Müslüman nüfusu bu istatistikle belirlemek zor olsa da, tahminen ülkede 7 milyon civarında Müslüman yaşıyor. Raporda, genç Müslümanlar arasında radikalizmin arttığına yönelik hiçbir işaretin olmadığı tespitine de yer verildi. Buna göre, camilerde görev yapan imamların yüzde 87’si, "kendi tecrübelerine göre”, genç Müslümanlar arasında "radikalizm ve aşırıcılığın” artmadığını düşündüklerini ifade ederken, kendileri için esas zorluğun, bu gençleri camiye çekmek olduğunu belirtiyor. İmamlara yöneltilen bir diğer soru ise Amerikalıların Müslümanları nasıl gördüğüyle ilgili oldu. Buna göre, imamların sadece yüzde 25’i, "Amerikan toplumunun İslam’a düşman olduğu" yönünde görüş bildirirken, bu oranın 2000 yılında ise yüzde 54 olduğuna işaret edildi.
 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL