Dünya Hali

ABD’de 2 Üniversite Diplomalı Evsiz

Maurice Johnson, 55 yaşında bir evsiz… Purdue ve Dartmouth ünversitelerinde fizik ve mühendislik eğitimi alan adamın hikayesi, internet sayesinde orataya çıktı. Evsiz insanlarla ilgili amatör videolar çeken ve bunu Youtube’daki..

ABD’de 2 Üniversite Diplomalı Evsiz

Maurice Johnson, 55 yaşında bir evsiz… Purdue ve Dartmouth ünversitelerinde fizik ve mühendislik eğitimi alan adamın hikayesi, internet sayesinde orataya çıktı. Evsiz insanlarla ilgili amatör videolar çeken ve bunu Youtube’daki ’60Days60Nights’ hesabına aktaran adam, Maurice’in hikayesini yayınladı. Bir anda viral videoya dönüşen hikayeye ABD basını da yoğun ilgi gösterdi.

İşte, 2 üniversite diplomalı evsizin anlattıkları:

"Olaylar babamı kaybetmemle başladı. Annem Alzheimer hastasıydı ve onun tedavisi için uğraştım. Onlar benim okulumun parasını ödemişti. Ben de onun son yıllarını kendi evinde rahat bir şekilde sürmesini istedim. Tüm biriklerimden fedakarlık ettim, otomobili sattım. Tam işime döneceğim sırada ekonomi çöktü. Eskinden çalıştığım şirkette 30 bin mühendis istihdam ediliyordu. Şimdi bu sayı 3 bine düştü. Az parayla kötü şans da olunca bu duruma düştüm. En son olarak 4 ay çalıştım. San Franciso’dan iş teklifi aldım ama sadece 15 saatlik. Haftada 15 saatlik maaş alarak ülkenin en pahalı kentinde nasıl yaşabilirim ki?

Memleketim Cleveland’a da dönemiyorum. Tam bir halayet şehre dönüştü. Yüzde 10 işsizlik olan bir şehirde iş bulmak imkansız.

Havalar sıcak olduğu için sokakta yatıyorum. Ancak havalar soğunca ne olacak?"

Milliyet
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL