ABD eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi

Dünya Hali
ABD’yi paniğe sürükleyen Isaac fırtınası kuvvetleniyor. Haiti’de ve Dominik Cumhuriyeti’nde 20 can alan fırtına, Katrina kasırgasının rotasını takip ediyor. Louisiana’da olağan...
EMOJİLE

ABD’yi paniğe sürükleyen Isaac fırtınası kuvvetleniyor. Haiti’de ve Dominik Cumhuriyeti’nde 20 can alan fırtına, Katrina kasırgasının rotasını takip ediyor. Louisiana’da olağanüstü hal ilan edilirken; Alabama, Louisiana ve Missisipi’de sahil evleri boşaltılıyor.

Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nde en az 20 can aldı. Küba’yı da vurdu…

Isaacs fırtınası şimdi Florida sahillerinde. Miami ve Florida’da yüzlerce uçuş iptal edildi.

Bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandı…

Isaac’in bölgeyi alarma geçirmesinin bir sebebi daha var.

Fırtına 7 sene önce Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük can ve mal kaybına yol açan katrina kasırgasının rotasını takip ediyor.

Onun gibi de gittikçe kuvvet kazanıyor. Meksika körfezinin kuzey kıyıları tetikte.

Amerika Birleşik Devletleri tropikal fırtına için kasırga alarmı verdi. Alabama, Louisiana ve Missisipi’de sahil evleri boşaltılıyor.

Isaac fırtınasından en çok Haiti etkilendi. 19 kişi öldü, su baskınlarında çok sayıda ev hasar gördü.

14 bin kişi evlerini terk etti. 13 bin 500 kişi de geçici barınaklara sığındı.

Felaketten en çok darbe alanlar 2010’dan bu yana hala deprem barınaklarında yaşayan 350 bin depremzedeler oldu.

Dominik Cumhuriyeti’nde de can kaybı var, 3 kişi ise kayıp.

Ölen bir kişinin Santo Domingo yakınlarında bir kentin belediye başkanı olduğu açıklandı.

Olağanüstü hal

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama, Louisiana eyaletinde Isaac tropik fırtınasına karşı önlem almak amacıyla dün olağanüstü hal ilan etti.

Beyaz Saray, Obama’nın Louisiana Valisi Bobby Jindal’ı telefonla arayarak olağanüstü hal kararını ilettiğini açıkladı.

Olağanüstü hal çerçevesinde, Louisiana eyaletinde hayat kurtarmak, halkın güvenliğini, sağlığını sağlamak ve sahil bölgelerindeki yapıları fırtınaya karşı korumak için federal destek verilecek.

Jindal’in, dün geç saatlerde Obama yönetimine, fırtınaya karşı ek destek istediğini belirten bir mektup gönderdiği de belirtildi.

Bobby Jindal, mektubunda, olağanüstü hal ilan edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını, olağanüstü hal kapsamında federal desteğe ek olarak alınacak tüm acil önlemler için yapılacak harcamaların hükümet tarafından karşılanmasını
talep etti.

Isaac fırtınasının şiddetini daha da arttırarak 2. kategoriye yükselebileceğinin tahmin edildiğini hatırlatan Jindal, bu durumda Louisiana eyaletinin çok etkileneceğini ifade etti.

Jindal, fırtınanın artık tüm ülkeyi tehdit ettiğini, bu tehdidin devlet ve yerel yönetim düzeyinde olağanüstü acil koruyucu önlemleri gerekli kıldığını belirterek, ülkenin bu türden acil koruyucu önlemler için şimdiden 8 milyon dolar bütçe ayırdığını vurguladı.

Beyaz Saray’dan, Jindal’ın mektubuna ve isteklerine henüz yanıt gelmedi.

Meteoroloji uzmanları, geçen hafta Isaac tropik fırtınasının şiddetini artırarak 2. kategori sayılan saatte 160 kilometre hıza ulaşacağını, Louisiana eyaletinin en büyük şehri New Orleans’a doğru yöneleceğini bildirmişti.

cnntürk.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme